Головна » Неподалік від Новодністровська відкрито унікальний музей, де акумулюють культурну спадщину сіл, затоплених внаслідок будівництва Дністровської ГЕС

Неподалік від Новодністровська відкрито унікальний музей, де акумулюють культурну спадщину сіл, затоплених внаслідок будівництва Дністровської ГЕС

7 жовтня 2023 в 10:05 Переглядів: 7609

Українська Атлантида Бакота – наразі одне із найпопулярніших туристичних місць Західної України. Розлога акваторія Бакотської затоки – результат створення каскаду Дністровських ГЕС і ГАЕС. Із кожним роком потік туристів сюди зростає. За деякими оцінками цього сезону мальовничу місцину відвідало вдвічі більше туристів, аніж торік.

Надзвичайно приємно, що відтепер, приїжджаючи в Староушицьку громаду, на території якої розташована ця туристична перлина, можна не лише помилуватися приголомшливо красивими краєвидами, відвідати скельний монастир, відпочити біля води, посмакувати крафтовим виробництвом вина, сирів, чаїв та наливок, а й зануритися у затоплену культуру Подністер’я.
Унікальний етномузей, який поєднує у собі експозицію та майстерню гончарства і травництва, відкрито 30 вересня у с. Грушка. Розташувався він у самому серці населеного пункту – найдавнішій глиняній хаті села біля криниці «Жива Вода». За легендою це джерело сотні років слугувало місцем відпочинку для подорожувальників і дало початок поселенню.

Поруч із вигодами, які дали будівництво каскаду Дністровських ГЕС і ГАЕС, територія Подністер’я понесла і великі втрати. Затоплено десятки сіл, тисячі людей були вимушені покинути свої домівки, а щоб отримати компенсацію від радянського союзу ще й власноруч зруйнувати свої обістя…

Звісно, такі глобальні зміни спричинили величезні втрати культурної спадщини, а вона унікальна – стверджує мисткиня, етнограф, волонтерка та засновниця етномузею Адріана Вітер. Саме вона, уродженка Харкіщини, яка тривалий час проживала і працювала в різних країнах світу, 7 років тому вперше побувала на Бакоті, закохалось у це місце і залишилось тут, щоби разом із однодумцями досліджувати і розвивати його.
Адріана активно бере участь у грантових проєктах, залуча місцевих жителів, волонтерів та митців з усієї України, щоб по крупиночкам відновити усе культурне багатство території.

Минулого року толокою відреставрували столітню глиняну хатину та перетворили її на справжній арт-об’єкт, розмалювавши за мотивами місцевих орнаментів. В рамках проєкту-первістка команди «Мальоване село» було оздоблено не лише хатину, а й криниці та паркани у с. Грушка. Створення унікальних етно артоб’єктів на головній вулиці плавно знайшло продовження у наступному проєкті - Затоплена культура. Реабілітація українськими традиціями , який реалізовується за підтримки @Український культурний фонд .
Після відкриття музею, на якій відвідувачі могли познайомитись з експозицією, колекцією етноодягу, поспівати українських пісень, посмакувати чаями місцевого травника @Миколи Прудивуса, зробити барвисті фото, на локації «Чарівна Хата» триває тиждень Дністровської Спадщини. Dniester Heritage Week завершується цими вихідними: у суботу 7 жовтня – мистецька толока, у неділю 8 жовтня майстер класи з розпису кераміки, травництва та чаювання. А ще Чарівній Хата – це чудове місце для занять улюбленим творчим хоббі - вишивкою, малюванням, ліпкою, складанням віршів… Тож не пропустіть можливість доторку до унікального культурного арт простору.

Ось так завдяки відновленню мистецтвом предметів побуту і споруд – арт-реновації – досягається багато цілей: збереження і популяризація культурної спадщини малих громад Подністер’я, збільшення туристичної привабливості території, врешті, простір для арт-терапії та інструмент психологічної реабілітації. Про рівень травматизації сучасного суспільства годі й говорити, а важливість української самоідентичності теж не потребує доказів. Долучайтеся: своє, рідне, спільне, надихаюче – омите водами нашого спільного Дністра.

Від автора. Особисто мені дуже приємно бути долученою до такого цікавого і корисного проєкту майже із самого початку – робіт із толоки по відновленню глиняної хати, у якій тепер діє етномузей. Мені важливо розуміти і відчувати зв'язок рідного міста та Бакоти, які змінювались внаслідок одного рішення – будувати каскад гідроелектростанцій.
З надією на подальший розвиток і співпрацю громад –
Анастасія ЖАЛЮК
с. Грушка Староушицької ТГ – Новодністровська ТГ

Світлини автора та зі сторінки Затоплена культура. Реабілітація українськими традиціями @Blacky (ТГ) Kamienczanka Юрій Матюх
#запідтримкиУКФ
З питань відвідування етномузею телефонувати 067-135-4-888 Адріана