Головна » Рятувальники нагадують про небезпеку спалювання сухої трави

Рятувальники нагадують про небезпеку спалювання сухої трави

29 жовтня 2021 в 11:21 Переглядів: 1163

З настанням сухої вітряної погоди з високою температурою повітря зростає небезпека виникнення пожеж. Незважаючи на це, люди продовжують спалювати суху траву та листя на угіддях, виробничих територіях, уздовж транспортних магістралей та залізничних колій і навіть на узбіччях вулиць, не усвідомлюючи, яку шкоду наносять навколишньому середовищу.

Пожежі, спричинені спалюванням сухої трави, небезпечні тим, що за короткий проміжок часу набирають великих розмірів. Гасіння таких пожеж пов’язано з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів. Більшість пожеж на відкритих територіях виникають саме через людський фактор і елементарне недотримання людьми правил безпеки. До загорання може призвести кинутий недопалок чи сірник або необережне поводження з вогнем при розведенні багаття.

З 4 березня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері пожежної безпеки». Вказаним законом значно підвищено розміри штрафних санкцій за порушення вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки. Крім цього ці зміни значно розширюють повноваження державних інспекторів у сфері пожежної та техногенної безпеки. Відтепер вони наділені повноваженнями складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення за статтями 77 та 77-1 КУпАП, що встановлюють відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісах та самовільне випалювання рослинності або її залишків.

Відповідно до ст. 77-1 КУпАП, випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дотримання порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від ста вісімдесяти (3060) до трьохсот шістдесяти (6120) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від дев’ятисот (15300) до однієї тисячі двохсот шістдесяти (21420) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Спалювання сухої рослинності створює загрозу життю людей, призводить до значної шкоди довкіллю (забруднення атмосферного повітря, зникнення рідкісних видів рослин, загибель комах тощо). При згорянні рослинних залишків у повітря вивільняються пестициди та радіонукліди, накопичені рослинами протягом року. Нерідко разом з листям горить сміття, що спричиняє ще потужніше забруднення атмосферного повітря. При горінні гуми, окрім згаданого, утворюються канцерогенна сажа та оксиди сірки, останні викликають респіраторні захворювання. В тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопірен, що здатен викликати у людини ракові захворювання.

Окрім безпосередньої шкоди людському здоров’ю, спалювання рослинних залишків становить суттєву загрозу природі: з листям згорають зимуючі корисні комахи, такі як сонечка, руйнується ґрунтовий покрив (вигорають рослинні залишки, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми), відбувається збіднення ґрунту, знищується насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів та верхні частини їх коріння. Крім того, виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки, зростає загроза лісових пожеж і загоряння житлових будинків, погіршується видимість на дорогах, збільшується частота ДТП.

Саме тому рятувальники Дністровського районного відділу ГУ ДСНС України у Чернівецькій області закликають громадян дотримуватись правил пожежної безпеки: бути вкрай обережними у поводженні з відкритим вогнем, стежити за розведеним багаттям, не розводити вогонь на відкритих ділянках приватних домогосподарств та не спалювати суху траву.

Начальник Дністровського РВ ГУ ДСНС України у Чернівецькій області, підполковник служби цивільного захисту Сергій СЕЛЕЗНЬОВ