Головна » З висоти літ і подій, досягнень і здобутків

З висоти літ і подій, досягнень і здобутків

3 липня 2018 в 15:28 Переглядів: 396

Укотре зі 150-метрової висоти оглядового майданчика вражає панорама будівництва унікальної гідроспоруди – Дністровської ГАЕС, водночас промовисто і гармонійно захоплюючи погляд навколишніми краєвидами! А вже стільки всього – на сторінках історії, у споминах старожилів та першопрохідців!

Із 40-х років минулого століття велись вишукувальні роботи на Дністровських схилах стосовно вибору ефективних енергетичних створів для прив’язки каскаду гідроелектростанцій. Як свідчить уже історія, прийняття рішення ускладнювалось тим, що р. Дністер, протяжністю 1 362 км та перепадом висот 875 метрів, за рахунок каньойнно-гірської місцевості та багаточисельності приток має вкрай нерівномірний стік протягом року з гострими літніми та весняними повенями, викликаними зокрема заторовими явищами, що приносили чималі збитки господарству держави і населенню басейну. І тоді оптимальним було визнано розташування Дністровського Каскаду ГЕС і ГАЕС на Буковинській землі, біля кордону між Чернівецькою, Вінницькою та Хмельницькою областями. Як уже відомо, проект Дністровського гідроенергокомплексу розроблявся у 70-ті роки минулого століття та включав у себе комплекс гідроенергооб'єктів: ГЕС-1, ГЕС-2, ГАЕС, АЕС та допоміжних споруд; згодом, за низкою причин, від будівництва АЕС відмовилися і проект будівництва АЕС було вилучено з плану гідроенергокомплексу. Будівництво Дністровської ГАЕС було розпочато у 1986 році, підготовчі роботи на станції розпочато у 1983 р., а будівництво основних споруд ведеться з 1988 року. У 1985–1988 рр. проект будівництва Дністровської ГАЕС був погоджений усіма зацікавленими республіканськими міністерствами і відомствами тоді ще Радянського Союзу, у1988 р. був відкритий титул на будівництво та розпочалось спорудження основних об'єктів ГАЕС.

Будівництво Дністровської ГАЕС було фактично припинено у1991 році, після розпаду СРСР через відсутність бюджетних коштів та інвесторів і відновлено лише у 2000–2001 р. Повноцінне бюджетне фінансування добудови ДнГАЕС стало можливим після передачі будівництва у 2008 році замовнику – компанії «Укргідроенерго».

І ось тепер, з висоти літ і подій, досягнень і здобутків можна лише на мить уявити, чи сподівались у ті далекі роки місцеві жителі про масштаби і унікальність будівництва, про яке знають не лише в усій Україні, а й далеко за її межами?! Тож вкотре на власні очі осягнути велич Дністровської ГАЕС, вагомість людської праці та, водночас, неймовірні краєвиди, що завжди нагадують незнайомим відвідувачам Карпатські, змогли під час організованої 21 червня філією «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» на замовлення Хмельницького національного університету екскурсії для 50-ох студентів та викладачів енергетичних спеціальностей.

Цифри, факти, принципи і закономірності роботи обладнання, особливості монтажних робіт та експлуатації – усе це помітно цікавило тих, для кого енергетика посідає чільне місце як у навчанні, так і в роботі, тож розповіді заступника директора філії Василя Андрійовича Дейнеки, начальника оперативно-диспетчерської служби Василя Васильовича Нагорняка раз по раз супроводжувались численними запитаннями і біля інформаційних стендів та макету розташування Дністровських ГЕС і ГАЕС, і в машинному залі, і на оглядовому майданчику. Прикметно, що увагу екскурсантів неабияк привернула розповідь старшого викладача кафедри машин, апаратів, електромеханіки та енергетичних систем, кандидата технічних наук, Заслуженого енергетика України, Олександра Леонідовича Шпака, котрий залюбки і професійно провів невелику частину екскурсії.

Усе нові й нові грані вітчизняної гідроенергетики та Дністровської ГАЕС відкрили цього разу для себе хмельничани, підтвердивши відомий факт про те, що книги і лекції у жодному разі не здатні замінити реалій побаченого.

Інна ГОНЧАР