Головна » Про стан справ та перспективи розвитку медичної галузі Новодністровська

Про стан справ та перспективи розвитку медичної галузі Новодністровська

26 червня 2018 в 16:08 Переглядів: 359

Після рішення сесії про створення Центру триває процес отримання ліцензії на медичну практику. Минуло півроку відтоді, як Новодністровська міська рада прийняла рішення про створення комунального некомерційного підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги м. Новодністровськ». Ми поспілкувалися з в. о. директора закладу Тетяною Іванівною Щасливою, яка розповіла про те, які кроки вдалося зробити на шляху реформування медичної галузі в місті, а також про плани установи на майбутнє.
– На сьогоднішній день у нас триває процедура отримання ліцензії на медичну практику. Це – тривалий та складний процес, який розтягнувся у часі, адже це вперше Міністерство видає ліцензію на некомерційні підприємс-тва саме для центрів ПМСД.
До оформлення документів ставляться дуже прискіп-ливо, тим більше, що до штату нашого комунального некомерційного підприємства ми ввели такі одиниці, як лікар-стоматолог і акушер-гінеколог, які допомагатимуть у роботі сімейних лікарів. Міністерство усе це ретельно обраховує та перевіряє, чи мають лікарі відповідне навчання, відповідні курси тощо, а за підсумком видає (або не видає) ліцензію.
Попередньо ми планували укласти з Національною службою здоров’я угоду з 1 липня, але наразі про заповнення декларації мова не йде. Система «E-Health» (електронна реєстрація) вбачає тільки первинну ланку, а міська лікарня – другий рівень, а не відокремлена первинка. На початку року ми зареєстрували саме міську лікарню, до складу якої входили сімейні лікарі, тоді ж ми виготовили електронні ключі. Та коли вже створили центр ПМСД і планували почати реєстрацію, з’ясувалося, що через те, що ці сімейні лікарі – у складі міської лікарні, програма нас не допускає.
На жаль, з усіма цими моментами ми втрачаємо час, а відповідно – і гроші, адже вже з 1 липня Національна служба здоров’я могла б виділяти кошти, незалежно від того, чи прийшов пацієнт у заклад, чи не прийшов.
Допоки немає ліцензії, сімейні лікарі ідуть у відпустку. Та ми налаштовуємо персонал на те, що, як тільки буде розпочата ця підписна кампанія, ми будемо працювати потужно – будуть оголошення по радіо, на телебаченні, у пресі. Населення буде детально інформуватись про процедуру реєстрації. Ми хочемо уникнути ажіотажу, щоб люди не стояли півдня в черзі, коли можна прийти в той час, коли зручно і людині, і лікарю. Зараз вже майже кожен наш лікар визначився з певною категорією своїх пацієнтів.
Також важливо зрозуміти, що, якщо мешканці сусідніх населених пунктів укладуть із сімейними лікарями нашого закладу декларації, то зможуть вільно користуватися послугами Новодністровської лікарні. Проте важливо зрозуміти, якщо договір буде укладено з КНП «Сокирянський  ПМСД» (або іншим закладом), ми вже не зможемо прийняти такого пацієнта у себе. Буде єдина електронна база, яка одразу надасть інформацію, де у людини підписана декларація. Наш заклад зможе надати тільки екстрену допомогу, а усе інше – лише за місцем укладання договору. І про це важливо вчасно інформувати населення.
Наразі ми забезпечені комп’ютерами, ксероксом, проведений Інтернет та залишається основна проблема – потрібно закупити інформаційну систему, щоб Національна служба нас побачила. Також постало питання придбання принтерів, але це вже буде наступний етап. Після отримання ліцензії усе піде своїм шляхом.
Щодо угоди, Кабмін прийняв рішення про додаткове виділення медичної субвенції на первинний рівень, на третій квартал. Якщо на початку року на первинку виділили 1 млн 400 тис грн, вони зараз бачать, що заклади не встигають, тож їм ще на один квартал продовжують можливість отримати цю субвенцію, щоб лікарі не залишились без заробітної плати. Але, на жаль, не відомо, наскільки це покращить ситуацію в медичній галузі нашого міста. На сьогоднішній день у нас є заборгованість, тому що первинка ще входить до складу лікарні.
Ми не можемо забрати її в центр ПМСД, адже немає підстави. Лікарі приймають пацієнтів, працюють, вони повинні отримувати заробітну плату, тому вони ще знаходяться у міській лікарні. Ситуація склалась так, що до кінця року є заборгованість 1 млн 700 тис грн на всіх працівників. Вчора була нарада в Сокирянах – у них така ж ситуація, але більш критична.
Я – за розумне фінансування. На жаль, саме медики залишилися заручниками ситуації, яка склалася у державі. Важливо, щоб медик міг прийти на роботу і працювати, а не думати, чи є у нього потрібні медикаменти. Це повинна бути проблема влади – вона має в першу чергу забезпечити нормальне фінансування медичним установам.
Які прогнози? Важко сказати. Дійсно, треба сідати за круглий стіл переговорів, починати з себе (мається на увазі влада, фінанси, адміністрація, звичайно, осторонь не повинен стояти і колектив), радитися, прислухатися до населення, розуміти, що їм потрібно. Але треба пам’ятати, що у першу чергу все залежить від фінансування.
Реформа почалась, і вона вже не зупиниться. Важливо не втрачати час, а використовувати всі можливості, які надає держава.
Підготувала Ірина ШУНДРІЙ