Головна » Про право людей з інвалідністю на працю

Про право людей з інвалідністю на працю

19 липня 2018 в 6:37 Переглядів: 442

Люди з інвалідністю потребують справедливого соціального захисту і створення таких умов життя, щоб успішно інтегруватися у суспільстві.
Однією з державних гарантій для них є право на працю.
Відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів», держава гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства та створює для людей з інвалідністю потрібні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями та інтересами.
У випадках, передбачених законодавством, на власника або уповноважений ним орган покладається обов’язок організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, оскільки невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров’я працівника з інвалідністю, за що він нестиме відповідальність. Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається.
Також особам з інвалідністю може бути встановлено неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створено пільгові умови праці. Сутність неповного робочого часу полягає в тому, що працівник працює менше за звичайну тривалість робочого часу і при цьому оплата його праці здійснюється пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку. Причому таке зменшення може встановлюватися шляхом зменшення тривалості щоденної роботи, зменшення кількості днів роботи протягом тижня або одночасного зменшення кількості днів і тривалості щоденної роботи. Усе залежатиме від домовленості між роботодавцем і працівником з інвалідністю. Однак при цьому має бути дотримано мінімальних державних гарантій щодо оплати праці.
Слід зауважити, що робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.
Стосовно тривалості відпусток для працівників з інвалідністю необхідно знати про те, що працівникам з інвалідністю, які влаштувалися на роботу та ще не відпрацювали півроку на даному підприємстві, надається право піти в щорічну оплачувану відпустку повної тривалості.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про відпустки», тривалість щорічної основної відпустки для працівників з 1 і 2 групою інвалідності – 30 календарних днів, а для 3 групи – 26 календарних днів. Що стосується відпусток без збереження заробітної плати, то вона може тривати для осіб 1 та 2 груп інвалідності - до 60 календарних днів у році, а працівників з інвалідністю 3 групи  - до 30 календарних днів щорічно.
Також важливим буде знати про те, при прийомі на роботу працівника з інвалідністю не встановлюється випробовувальний термін, а інвалідність є поважною причиною для розірвання трудового договору, укладеного на визначений строк;
Відмова в укладенні трудового договору або в просуванні по службі, звільнення за ініціативою власника або уповноваженого ним органу, переведення працівника з інвалідністю на іншу роботу без його згоди з мотивів інвалідності не допускається, за винятком випадків, коли за висновком медико-соціальної експертизи стан працівника з інвалідністю перешкоджає виконанню професійних обов’язків, загрожує здоров’ю і безпеці праці інших осіб або продовження трудової діяльності чи зміна її характеру та обсягу загрожує погіршенням здоров’я особи з інвалідністю;
При скороченні чисельності або штату, переважне право залишатися на роботі при рівних умовах продуктивності праці та кваліфікації надається інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Працівники, які отримали на підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання, мають переважне право на залишення на роботі при скороченні штату або чисельності працівників, якщо за кваліфікацією та продуктивністю праці вони не поступаються іншим працівникам.
Однак, законодавство не забороняє звільняти працівників з інвалідністю з причин не пов`язаних з інвалідністю – прогул, порушення трудової дисципліни тощо.
Якщо у Вас залишились питання, звертайтесь за консультацією до Бюро правової допомоги.
Олександр ШЕНДЕРЮК,
начальник Новодністровського БПД