Головна » Урочище «Вишневе» села Ломачинці протягом червня цього року стало епіцентром постійного громадського обурення. Причина – закритий шлагбаум.

Урочище «Вишневе» села Ломачинці протягом червня цього року стало епіцентром постійного громадського обурення. Причина – закритий шлагбаум.

6 липня 2020 в 13:36 Переглядів: 1061

Так, 10 червня група мешканців с. Ломачинці та м. Новодністровськ викликали поліцію для встановлення причини перекриття доступу до Дністра в урочищі «Вишневе». Люди підозрюють рейдерський захват прибережної зони. Поряд із базою відпочинку «Вілія» бетонним блоком перекрито дорогу. Утім цю перешкоду можна об’їхати. Далі встановлено знак «Парковка» (він там з’явився нещодавно), нижче – металевий шлагбаум, який унеможливлює проїзд до річки.


Оскільки завершився період нересту і відбулося пом’якшення карантину, жителі громади хочуть мати можливість відпочивати на березі річки. Але в’їзд на єдину доступну для звичайних людей прибережну смугу у Ломачинцях залишається зачиненим. Раніше ґрунтову дорогу було перекрито скалою через карантинні обмеження. Хоча публічно ДП «Сокирянське лісництво» було заявлено, що для обмеження перебування людей будуть використовуватися оголошення і попереджувальні стрічки.
Тоді активісти самостійно прибрали скалу, але на тому ж місці знову було закрито шлагбаум.
Люди обурювалися: чому на бази відпочинку, які знаходяться поряд, вільний проїзд, а вони не мають змоги доїхати автівками до води, наприклад, щоб порибалити на човні чи відпочити із сім’ями, через шлагбаум не можливо проїхати з дітьми у візочках чи людям із інвалідністю.
Присутні висловили підозри, що карантин та протипожежні заходи – це лише прикриття для захвату прибережної зони. Нещодавно неподалік було прокладено нову дорогу, можливо, має місце незаконне будівництво, яке і хочуть приховати, обмеживши доступ до берега. Саме такі думки озвучувалися до приїзду представників поліції. Було складено колективну заяву, яку підписали більше 30 осіб.
Згодом приїхав і лісничий Ломачинецького лісництва Андрій Маковійчук, який повідомив, що дорога (а по суті проїзд до води), заблокована через підвищену пожежну небезпеку. Відкривати на звернення людей шлагбаум посадовець відмовився, тому що за його словами він не мав ні таких повноважень, ні ключів.
Про необхідність перекриття автотранспорту в’їзду у лісовий масив у зв’язку із пожежонебезпекою говорили й інші представники держлісгоспу, які приїхали згодом. Як процитували посадовці букву закону – період підвищеної пожежної небезпеки триває з моменту сходження снігу і до встановлення стійкої вологої погоди восени. Тобто, виходячи з такої логіки, під’їхати до цієї частини Дністра можливо лише протягом незначної частини року. Зважаючи на тенденцію до безсніжних зим, то такої змоги скоро може і не випасти. Лісівники неодноразово вказували, що люди можуть пройти до річки – заборона діє лише для машин.Присутні припускали, що такі заходи зумовлені не турботою про довкілля чи вимогами закону, а безпосереднім сусідством та інтересами голови райради В. Козака. Крім того уже давно є інвестиційна пропозиція щодо будівництва відпочинкового комплексу «Чистий відпочинок» саме в урочищі «Вишневе» площею 20 га. Блокування дороги відбувається вже далеко не вперше, але місцеві мешканці чинили опір таким діям, самочинно звільняючи проїзд.
Щодо «парковки», яка віднедавна з’явилася у лісовому масиві, працівники лісгоспу пояснили, що її облаштували виключно для зручності відпочивальників, аби вони могли лишати тут свої автівки. Громадяни ж оцінили появу кілочків з пересторогою, вони пов’язують це із будинком, який невідомо на яких підставах виріс біля води. Протягом декількох годин тривало спілкування із працівниками лісгоспу, часом напруга та відчай людей виражалася у не зовсім коректні вислови, але самовільно відкривати того дня шлагбаум вони таки не стали.


Представник Сокирянського лісгоспу навіть пообіцяв розглянути можливість перенесення паркувального місця ближче до річки для ще більшої зручності відпочивальників, якщо на їхнє підприємство надійде відповідне офіційне звернення.
Не зважаючи на те, що майже кожного дня протягом червня йшли дощі, шлагбаум залишається зачиненим, а біля нього відбувається постійне патрулювання працівників лісгоспу, адже сюди продовжують приходити численні мешканці Ломачинець, Новодністровська та інших населених пунктів Сокирянщини, які хочуть реалізувати своє право на вільний доступ до водойми. Громадяни неодноразово викликали сюди правоохоронні органи, представників лісгоспу, подавали колективні звернення та депутатські запити, навіть ініціювали проведення процедури відкликання народного-депутата-мажоритарника від «Слуги народу» Валерія Божика, який самоусунувся від вирішення проблем частини своїх виборців.
У неділю, 21 червня, обурена громада вчергове прийшла до шлагбауму, де уже традиційно «здійснював патрулювання» працівник лісгоспу (щоправда більшу частину часу фахівець не виходив зі службової «Ниви»). Поки люди підписували колективне звернення до голови Чернівецької ОДА та правоохоронних органів, на одну із автівок впала чимала суха гілка, пошкодивши капот. Машина була на ділянці позначеній знаком «парковка» та огородженій стовпчиками. Шкода, що працівники лісгоспу, облаштовуючи парковку, не подбали про безпеку належним чином.


Урешті доступ до Дністра через урочище «Вишневе» було тимчасово звільнено для транспорту. Звичайно, це зробили не працівники лісгоспу. Уже наступного дня шлагбаум забетонували, а ґрунтову дорогу за ним перерили. Тож, якщо раніше була хоча б можливість відкрити шлагбаум, то тепер спецтехніка у разі виникнення надзвичайної ситуації просто не проїде. Очевидно, що робиться усе можливе, аби віднадити відпочивальників та рибалок від улюбленого берега.
До прикладу, на хмельничан, які не знали про нинішню ситуацію в урочищі «Вишневе», і змогли заїхати на берег у момент, коли шлагбаум таки був відкритий, загрожує штраф.
На депутатські звернення уже надійшли відповіді від ДП «Сокирянський лісгосп». У них зокрема йдеться, що схема протипожежного упорядкування лісів є документом із обмеженим доступом, а Протокол засідання лісовпорядної комісії погоджений начальником Держуправління охорони навколишнього природнього середовища та затверджений керівником Чернівецького обласного управління лісового і мисливського господарства. Відповідні запити направила також Новодністровська міська рада про надання офіційних документів, на підставі яких працівниками лісгоспу встановлено перешкоду, та з вимогою її прибрати. На що надійшла відповідь: «Новодністровська міська рада не має повноважень для встановлення режиму в’їзду транспортних засобів у лісові масиви на території Ломачинецького лісництва».
А один із публічних коментарів пресслужби ДП «Сокирянсього лісгоспу» в ЗМІ більше скидається художній твір: «Каменем спотикання» став шлагбаум, що перекриває лісову дорогу в урочищі «Вишневе» в с. Ломачинці, встановлений лісовою охороною ДП «Сокирянське лісове господарство»…
Державне підприємство «Сокирянське лісове господарство», як постійний користувач, зобов’язане здійснювати охорону відомчих лісів від пожеж, незаконних рубок. Відтак лісівники Сокирянщини намагаються вберегти ліс та створити комфортні умови для відпочинку місцевих жителів.
У свою чергу, лісівники просять всіх відпочиваючих поважати природу та працівників лісу. Не потрібно влаштовувати мітинги та ображати захисників природи, або ж шкодити державне майно. Всі неузгодженості повинні вирішуватись цивілізованим шляхом. Можливо, саме цей шлагбаум стане перепоною для стихії, а якщо кожен змінить себе, то зміниться і поведінка всього суспільства. Такі ж шлагбауми є і в інших місцях, але – поруч – прохід до лісу, до води – і нарікань немає. А саме цей шлагбаум у Ломачинцях став «притчею во язицех», така надумана тема для роздування конфліктів і непорозумінь. А зайдіть до цього питання з бажанням вирішити все справедливо і чесно. І тоді шлагбаум нікому не буде нічого винен.
Що первинне – забруднене довкілля, чи брудна душа?» – пише пресслужба лісгоспу.
Безперешкодний і безоплатний доступ до водойм гарантує громадянам законодавство України, от тільки схоже, що в урочищі «Вишневе» якась «сліпа» зона для закону. Можливо, «розвидніється» після репортажу журналістів програми «Свідок» телеканалу «НТН», які зацікавилися кричущою ситуацією, побували на «Вишневій».