Головна » Герою України Семену Поташнику – 90!

Герою України Семену Поташнику – 90!

25 травня 2020 в 8:00 Переглядів: 499

Дуже приємно, що м. Новодністровськ має честь вітати свого Почесного громадянина, Героя України, Заслуженого енергетика СНД, Лауреата Державної премії в галузі науки і техніки, кавалера двох орденів, кандидата технічних наук, президента Асоціації «Укргідроенерго» Семена Ізрайлевича Поташника. Перелік його заслуг, здається, безкінечний, як безмежний і потік енергії, знань, мудрості, виваженості, організаторських здібностей та гуманізму цієї світлої людини, частинку яких він дарував і нашому місту.
Від усієї новодністровської громади вітаю Семена Ізрайлевича з поважним 90-літтям. Прийміть, шановний, передусім, найщирішу дяку за Вашу участь у долі Новодністровська. А з нею сердечні побажання: здоров’я – міцного, як криця, благополуччя – щедрого і радісного, шани людської – душевної, всеохопної і на довгі роки. Хай ще многая літ сонце золотить Ваші щасливі дні!
З повагою – секретар Новодністровської міської ради Наталя Цимбалюк

◈◈◈

Шановний Семене Ізрайлевичу! Колектив філії «Дністровська ГЕС» щиро вітає Вас з нагоди ювілею!

Від усього серця бажаємо Вам щастя, радості, міцного здоров'я, благополуччя, Божого благословення! Нехай кожен Ваш день буде наповнений корисними справами і теплом людських відносин, а мрії втілюються у життя та приносять бажану радість і задоволення. Світла в душі і вогника надії в серці, світу за віконцем і затишку в оселі, люблячих близьких за столом і доброї щирої посмішки на Вашому обличчі.

Бажаємо, щоб теплі спогади наповнювали серце зворушливими почуттями і любов’ю. Щоб життя продовжувала грати фарбами і приносило все більше дивовижних відкриттів. Щоб здоров’я дозволяло прожити ще не один десяток років. Нехай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до вас сторицею!

Нехай людська шана буде подякою за Вашу працю, життєвий оптимізм не згасає у вашому серці, а очі завжди сяють добротою і любов’ю!

Директор філії «Дністровська ГЕС» Вячеслав Клим

◈◈◈

Сьогодні видатний енергетик України, кавалер Ордена «За заслуги» І, ІІ, ІІІ ступеня, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, лауреат премії Української академії наук з врученням Золотої медалі Платона Семен Поташник відзначає свій 90-річний ювілей.
Своїми спогадами про спільну працю з Героєм України поділився заступник директора філії «Дністровська ГЕС» Володимир Шевчук.

Шановний Семене Ізрайлевичу!
Від імені співробітників Дністровської ГЕС і членів моєї сім’ї вітаємо Вас зі славною датою народження! Бажаємо Вам і всій Вашій родині – в першу чергу – здоров’я, радості від життя, праці та мирного неба.
Для мене Семен Ізрайлевич Поташник – і Вчитель, і Колега і порадник. Перші особисті зустрічі відбувалися ще в 1982 році, коли я перейшов працювати з Дністровської ГРП Укргідропроекту на Дністровському комплексному Каскаді ГЕС і ГАЕС. Більш тісніше ми вже співпрацювали, коли я очолив ДАЕК «Дністрогідроенерго» і перша така робота, де я відчув і одержав допомогу Семена Ізрайлевича - в той час, як голова Енергоринку України, допоміг уникнути банкрутства, яке успішно вирішилось у Львівському арбітражному суді.
У цей час розпочався І етап реконструкції гідроелектростанції, в якому через частину фінансування від НЕК «Укргідроенерго» виконувалися роботи з реконструкції схеми генераторної напруги на високовольтній частині ВРП успішно вже разом з станціями Дніпра, під час об’єднання в 2004 році в ДАК «Укргідроенерго».

Мене дуже вражала феноменальна пам’ять Семена Ізрайлевича, його вміння привертати до себе увагу співрозмовника. Згадується епізод спільної поїздки в 2004р. на першу ознайомчу поїздку до тільки що призначеного нового голову Чернівецької ОДА – Романіва М. В. Потім, вияснилося, що вони знайомі ще по Києву. Під час зустрічі –були визначені декілька робіт, які мені необхідно було виконати. За чергової зустрічі з головою правління «Укргідроенерго» Семен Ізрайлевич поцікавився, як іде справа щодо їх виконання. З 6 питань – я вирішив тільки 3, інші – забув. Його фраза – «Як я дав?» - пам’ятаю до цього часу, Вона прозвучала і з гумором, і з докором.
Окремо хочеться відмітити його рису піклування про співробітників. У 2005 році мене «звалив» інсульт. Під час чергової поїздки станціями (на Дністровську ГЕС і будівництво Дністровської ГАЕС), він відвідав мене в старій Сокирянській районній лікарні і дуже дуже засмутився. Стан палати був дуже у плачевному стані, через деякий час він наполіг, щоб мене відправили в обласний кардіоцентр, за що я йому дуже- дуже вдячний.
Є ще одна радісна пам’ятна подія, пов’язана з умінням Семена Ізрайлевича робити приємне співробітникам. У 2006 році вже пройшло 25 років з пуску 1-го агрегату Дністровської ГЕС. Завдяки тому, що наша станція була вже у складі компанії, Семен Ізрайлевич, окрім зовнішнього оздоблення споруд, наполіг на проведенні реконструкції їдальні і актового залу станції, організував урочисту зустріч представників всіх станцій «Укргідроенерго», підрядників і заводів-виробників основного обладнання, проєктувальників, колишніх будівельників та влади. Це було справжнє свято колективу, яке залишається в нашій пам’яті.
Організаційний талант, досвід і співпраця з багатьма державними структурами дозволили успішно організувати пропуск літньої дощової повені (за моїми розрахунками – 6 тис. м3/с), а також своєчасно захистити споруди Дністровської ГАЕС, які на той час вже були збудовані. А це – безсонні ночі і неприємні дзвінки. Події розвивалися так стрімко, що протягом доби необхідно було проводити постійні засідання штабів, приймати рішення, доводити їх до відома органів влади Чернівецької, Вінницької, Одеської областей, Молдови, МЧС і Міністерства.
Свій інженерний досвід Семен Ізрайлевич проявив неодноразово. Я хочу ще нагадати час випробувань і пуску 1-го гідроагрегату Дністровської ГАЕС, який запускався від агрегату №6 Дністровської ГЕС – керував успішно цим процесом Семен Ізрайлевич.

◈◈◈

Шановний Семене Ізрайлевичу, мудрий наставнику і натхненнику будівництва Дністровської ГАЕС!

Колектив станції щиросердно здоровить Вас із поважним, щедрим і величним життєвим здобутком – рясним 90-річчям!

Дністровська ГАЕС, як Ви зізнавались, стала для Вас найпам’ятнішою, найзначимішою серед усіх тих, котрі на своєму трудовому шляху Вам доводилось вводити в експлуатацію. А ще – справжнім Олімпом, на який Ви зійшли, завдяки розумінню й підтримці сотень професіоналів. Успішний пуск першого гідроагрегату у 2010 році під Вашим керівництвом додав енергетикам віри й снаги та волі до перемоги у подальшому спорудженні найбільшої у Європі гідроелектростанції!

Зичимо Вам, дорогий ювіляре, міцного здоров’я та нев’янучої енергії, родинного затишку і щедротних квітучих весен на Вашому життєвому видноколі! Ваш особистий внесок у становлення та розвиток гідроенергетичної галузі держави нехай стане гідним прикладом відданості справі усього життя для все нових і нових поколінь, як і Ваша людяність та справжність, повага до людей і безмежна любов до рідної землі!

Многая літа!

З повагою та від імені колективу Дністровської ГАЕС – директор Василь Субота

◈◈◈

Анатолій Павлович Жук, головний інженер Дністровської ГАЕС:

«Спогади, а тим більше – особисті зустрічі із патріархом вітчизняної та і світової гідроенергетики, професіоналом і людиною вищого ґатунку Семеном Ізрайлевичем Поташником завжди по-особливому тішать душу. Направду щасливий, що доля подарувала свого часу такого керівника, наставника, вчителя і людину, гідну особливої шани!

Із його ім’ям ми, дністровські енергетики, неодмінно пов’язуємо відновлення будівництва Дністровського гідрокомплексу: доленосне рішення Мінпаливенерго від 16.01.2008 р., коли замовником будівництва призначили потужну й авторитетну компанію «Укргідроенерго» на чолі з Героєм України С. І. Поташником, вдихнуло життя в об’єкт і стало запорукою щасливого майбуття для всього нашого рагіону. З цього моменту почались складні, але надзвичайно цікаві й відповідальні етапи в історії нашої станції та цілодобова злагоджена робота всіх відомств, служб і спеціалістів.

Маючи унікальне професійне внутрішнє чуття, Семен Ізрайлевич сформував високо фахову групу спеціалістів, команду однодумців, відданих своїй справі – групу керівництва пуском. Безумовно, запорукою успіху стало й те, що авторитет і професіоналізм лідера був підкріплений підтримкою Президента, Мінпаливенерго, Уряду, а також на міжнародному рівні, що сприяло основному – вирішенню питання фінансування будівництва.

Спробувавши осягнути величність 90-річного ювілею С. І. Поташника та особливість його феномену, можна коротко, але влучно зауважити – це дійсно талант, а потім обов’язково додати: талант уміти поставити майже недосяжну але „благородну“ й цікаву задачу; талант так запропонувати цю задачу своїй команді, щоб вона стала колегіальним рішенням; талант професійно організувати роботу стосовно досягнення поставленої мети; талант вчасно і скромно подати результат.

Відновлення будівництва Дністровської ГАЕС і невтомні кроки назустріч, а відтак пускові операції та успішне введення в експлуатацію першого гідроагрегату під мудрим керівництвом патріарха гідроенергетики України Семена Ізрайлевича – безумовно, пам’ятні, доленосні та незабутні сторінки історії найбільшої в Європі – Дністровської ГАЕС!

Низький уклін, наш шановний наставнику! Сердечні вітання з нагоди щедрого ювілею і многая літа!»

◈◈◈

Василь Андрійович Дейнеко, заступник директора Дністровської ГАЕС із загальних питань:

«Із Семеном Ізрайлевичем я знайомий давно: ще з тих часів, коли доводилось вирішувати питання будівництва і створення Дністровського водосховища та подальшої його експлуатації. Зважаючи на те, що я працював тоді у водному господарстві, очолюючи Басейнове управління й об’єднання водними ресурсами, нас згуртував потужний Дністер, який донині не може розлучити. Таких історичних постатей, як Семен Ізрайлевич, на жаль, дуже мало, адже в одній людині уособлюється високий професіоналізм, патріотизм, відданість роботі, чесність, порядність, людяність – і все це, незважаючи на високі посади, поважні нагороди та відзнаки. Побільше б таких би людей, тоді не тільки гідроенергетика, а й наша держава наша була б не лише європейською, а й світового рівня розвитку, де кожен громадянин гордився б тим, що він – українець.

Працюючи свого часу в органах виконавчої влади, а згодом і в апараті Укргідроенерго, я завжди відчував його підтримку і вчився його мудрості. Крім енергетичних проблем, Семен Ізрайлевич не тільки цікавився, а й за можливості сприяв не лише розвитку енергетичної галузі, а й намагався вирішити проблеми місцевих громад, на території яких знаходиться наша станція, щоб вони були почутими й вирішеними. Протягом усіх років ми підтримуємо дружні стосунки, але особливі відчуття – після особистого спілкування з ювіляром: це позитивна енергія, яка надихає та підбадьорює, дає впевненість у завтрашньому дні. Я завжди дивуюся, як може така людина завжди дарувати заряд енергії?!

Щиро дякую долі, горджуся, що знайомий із такою прекрасною людиною. Тож у ювілейний день народження нехай Бог дарує довгі роки життя та активної і плідної роботи. Як голова ветеранської організації філії «Дирекція з будівництва Дністровської ГАЕС» від усіх ветеранів філії щиросердечно вітаю поважного іменинника, котрий, очолюючи Всеукраїнську раду ветеранів енергетиків України, і досі турбується про долі сивочолих колег-енергетиків, бажаю щедрі на здоров’я многая літа!»

◈◈◈

Володимир Іванович Жук, помічник директора Дністровської ГАЕС:

«Перше знайомство з С. І. Поташником відбулося у червні 2004 року під час його приїзду на будівництво Дністровської ГАЕС у складі технічної ради при Міністерстві палива та енергетики України. Що мене вразило під час цієї зустрічі безпосередньо на будівельному майданчику, так і в залі засідань – це простота спілкування і шанобливе (рівновелике) ставлення як до знаних інженерів-будівельників, так і до молодих спеціалістів, уміння вислуховувати і почути, із неприхованою зацікавленістю задавати конкретні запитання про будівництво та стан робіт.

Під час наступних приїздів на будівництво вже звертався по імені та по батькові, як до керівників, так і до тих, з ким познайомився першого разу, спокійно оперував тими технічними даними, що отримав напередодні, чітко пам’ятав технічні характеристики, терміни та обсяги виконаних робіт.

Під час неформальних зустрічей, ба навіть під час технічних нарад, тактовно використовував гумор. Ерудиція та всебічні знання завжди виділяють його серед співбесідників.

З нагоди вагомого 90-річчя – сердечні вітання Семену Ізрайлевичу і побажання щедрого здоров’я та нев’янучого ентузіазму й енергії на многая літа!

◈◈◈

Микола Федорович Ковальчук, провідний фахівець групи взаємодії з органами влади і громадами Дністровської ГАЕС:

«Незважаючи на нестримний потік часу, все, що пов’язано з ім’ям Семена Ізрайлевича Поташника і його внеском у розбудову Дністровської ГАЕС зокрема, спливає у пам’яті найяскравішими кадрами. Адже, крім високо професійної майстерності, він завжди і всюди володів унікальною фаховою інтуїцією, винятковим умінням вислуховувати і чути кожного спеціаліста, враховувати думку колег або аргументовано і тактовно відхиляти чиюсь пропозицію; а ще – напрочуд дивовижно (і це ще в умовах відсутності надсучасної електроніки!) бездоганно відчувати ритми особливого серцебиття гідротурбіни! Скарбниця знань Семена Ізрайлевича – його природній внутрішній комп’ютер – просто неосяжна глибина і могутність! І попри все та навіть іноді всупереч усьому – толерантність цієї людини вражала і продовжує зігрівати спогади.

Із приємністю повертаюсь у пору передпускових і пускових робіт на першому гідроагрегаті нашої Дністровської ГАЕС, коли доводилось власноруч вести записи усіх протоколів групи керівництва пуском та засідань робочих комісій: все вдавалося легко, бо було достатньо одного погляду С. І. Поташника, що їх очолював і був справжнім потужним стержнем усієї великої команди професіоналів. Ну а його щире і дружнє „Лев Толстой“ на мою адресу сприймалося із неабиякою вдячністю за мій скромний внесок у загальну справу.

Многая літа, шановний ювіляре! Дякую за життєвий і професійний приклад!»

◈◈◈

Галина Разгонюк, директор міського музею, Почесний громадянин Новодністровська:

«Кожного разу, переглядаючи експозицію з історії нашого рідного міста та будівництва каскаду Дністровських електростанцій, зустрічаюсь на фотосвітлинах з усміхненим виразом мудрих очей цієї легендарної людини. І ця віртуальна зустріч завжди асоціюється в пам’яті з моментами спілкування з Семеном Ізрайлевичем в роки, коли я виконувала функції заступника міського голови.

Висока посада державного значення, вагомі відзнаки професійності та особистого внеску в розвиток енергетики України ніколи не впливали на притаманну йому доступність, простоту, людяність у спілкуванні. Завдяки розумінню та особистій підтримці Семена Ізрайлевича, в місті набув широкого розмаху регіональний дитячий конкурс-фестиваль «Пісенний струм», а потреби й проблеми бюджетної сфери міста часто вирішувались за його сприяння.

Ця людина наділена найкращими людськими чеснотами. У спілкуванні з ним відразу створювалась атмосфера довіри, відвертості та доброзичливості. Ми відчували цю особливість натури Семена Ізрайлевича в різних форматах його присутності: чи на урочистостях до Дня енергетика або діловій зустрічі, чи на гала-концерті або за святковим фуршетом. Завжди вражали його щире сприйняття, гарний настрій і доречний гумор.

Із глибокою повагою сприймаю особистість С. І. Поташника за його багаторічну відданість улюбленій справі, високий професіоналізм, державницьку відповідальність, конструктивність у вирішенні проблем та позитивні моральні якості.

У ювілейну поважну днину, щиро вітаючи Героя України, Почесного громадянина Новодністровська, бажаю Семену Ізрайлевичу благополучного довголіття та втілення у дійсність за активної позиції соратників його мрії – зробити Дністровську ГАЕС візиткою енергетики України!»

◈◈◈

Альона Анатоліївна Присакар, начальник відділу культури Новодністровської міської ради:

«У цей день я хочу від усього серця привітати із щедрим 90-річчям мужню, сильну, мудру і розумну людину, з якою мала щастя бути знайомою, – Семена Ізрайлевича Поташника!

Добра, чуйна і великодушна людино, хай мудрість і терпіння допомагають долати життєві перешкоди, а на шляху зустрічаються добросердечні і доброзичливі люди! Прийміть мої найщиріші побажання міцного здоров’я, щастя, невичерпної енергії та наснаги у всіх ваших добрих справах. Хай у вашому домі завжди панують мир і злагода, а ваша оселя буде осяяна сміхом, добром і приязню! У серці хай завжди світить доброта, радість і натхнення, а у справах – мудрість та виваженість! Нехай доля і надалі буде прихильно до вас, даруючи радість життя, незрадливу удачу, вірних і надійних друзів. Бажаю досягнення усіх цілей, до яких прагнете, із радістю повертайтеся до своїх рідних, де поряд – здорові і щасливі близькі, де вас люблять і розуміють! Многая вам літа! Божого благословення!»

◈◈◈

Орися Шпирка, секретар міської ради, в. о. міського голови 2009–2010 рр.

«Шановний Семене Ізрайлевичу, щиро вітаю Вас із дуже гарним поважним ювілеєм!
 Завдяки Вам відновилося будівництво Дністровської ГАЕС, а разом і цим – й економічне життя Новодністровська. Тоді місто справді ожило. Це були дуже гарні роки плідної й активної співпраці енергетиків, будівельників та всіх новодністровців. Як дуже вдячна Вам за тісну співпрацю, розуміння, допомогу і підтримку громади. Не перестаю захоплюватися Вами не тільки як визначним діячем у галузі енергетики, а як людиною світлої душі та доброго серця. Добра і здоров’я і Божого благословення Вам!»

◈◈◈

Інна Гончар, фахівець зі зв’язків з громадськістю Дністровської ГАЕС:

Почесному жителю м. Новодністровськ

Семену Ізрайлевичу Поташнику

з нагоди 90-річчя

Гортаю спогади, вдивляюся в минуле,

Читаю пам’яті нетлінні сторінки.

Крилаті ро́ки уже птахами гайнули,

Навкруг присівши на виши́вані стібки.

 

Так рясно-щедро ота доля вишивала,

Щораз даруючи щасливі береги,

І сто доріг благословенно дарувала,

А все було і до натхнення й до снаги.

 

Усе вдавалося у Божій благодаті,

У струнах скрипка випромінювала цвіт,

Літа́ зліталися в енергії багаті

І в енергетиці, що змінювала світ.

 

Невтомна праця – у мелодії натхнення,

Яскраве світло професійного буття

І ювілейне рясноквітне сьогодення –

У 9:0 перемережилось життя!

 

Хай сяють зорі на привітнім небосхилі,

Єднає травень перевеслом побажань;

Дніпро й Дністер, усе гойдаючись на хвилі,

Несуть щедротний оберемок привітань!

 

Хай перший промінь, наче музика, зігріє,

А 90 – лиш новий потужний старт!

Нехай ріка душі і долі не міліє,

І кожен крок передає життєвий гарт!

 

Мережать спогади літами і крилато,

Звучить симфонією щастя вишиття.

Літа усміхнено зібралися на свято

Із подарунком, що із назвою ЖИТТЯ.