Головна » Грип! Симптоми та профілактика

Грип! Симптоми та профілактика

5 листопада 2019 в 15:59 Переглядів: 450

Грип – це гостра вірусна інфекція, що легко поширюється в громаді. Грип циркулює у всьому світі, ним може захворіти будь-хто з будь-якої вікової та соціальної групи. Грип викликає щорічні сезоні епідемії, пік яких в районах з помірним кліматом припадає на зиму. Грип являє собою серйозну проблему охорони здоров’я, що викликає тяжкі хвороби та призводить до летальних випадків в групах населення підвищеного ризику. Найбільший ризик розвитку ускладнень загрожує дітям віком до двох років, дорослим віком 65 років та старше, людям будь-якого віку з певними хворобами, такими як хронічні хвороби серця, легень, нирок, крові і хвороби обміну речовин (наприклад, діабет) чи з ослабленою імунною системою а також вагітнім жінкам. Доволі високу небезпеку становить грип і для людей, які часто хворіють на ГРВІ. Це пояснюється низьким рівнем імунітету і, як наслідок - низькою опірністю вірусу грипу.
На сьогоднішній день грип залишається практично неконтрольованою і малокерованою інфекцією. Попри те, що показник смертності від неускладненого грипу невисокий і становить 0,01 - 0,2 %, він різко збільшується у разі виникнення хвороби у старих і ослаблених хронічними серцево-судинними й легеневими хворобами осіб, а також у вагітних жінок і дітей раннього віку. Окрім цього, нові пандемічні штами грипу мають властивість уражати найбільш молоді верстви населення та спричиняти значно більшу летальність - до 10 %.
На грип не можна захворіти, переохолодившись або промочивши ноги. Джерелом інфекції є хвора людина. Особливо велика ймовірність захворіти на грип після контакту з людиною, яка знаходиться в активній стадії хвороби, в гарячковому стані. Коли інфікована людина кашляє, маленькі краплі, що містять віруси грипу, потрапляють у повітря. Їх може вдихнути інша людина й зазнає впливу вірусу. Вірус може також поширюватися через руки, що інфіковані вірусом. Для попередження поширення люди під час кашлю повинні прикривати рота та носа хусткою та регулярно мити руки. Перші симптоми інфікування грипом можуть проявитися в інтервалі від декількох годин до 3-4 днів після такого контакту.
Симптоми грипу:
- раптове підвищення температури тіла вище 38ºС та зберігається протягом 3-4 днів;
- біль у горлі та почервоніння з’являється на другу добу хвороби, крім того, виникає кашель, викликаний болем за грудиною;
- головний біль що важко переноситься без знеболювальних;
- утруднене дихання;
- біль у м’язах що супроводжується потовиділенням та світлобоязню;
- іноді блювота, діарея.
Із метою профілактики грипу та інших ГРВІ в передепідемічний період необхідно вжити таких заходів:
- забезпечити всім членам сім’ї повноцінне харчування з високим вмістом вітамінів у природному вигляді;
- ввести в спосіб життя регулярні загартовувальні процедури;
- регулярно вживати загальнозміцнюючі та препарати цілеспрямованої імуностимулюючої дії.
Крім того, в період зростання захворюваності на грип необхідно запровадити такі зміни в спосіб життя:
- уникайте контакту з особами, які мають симптоми грипу. Якщо така людина виникла у вашому оточенні, постарайтеся дотримуватися дистанції не менше 2 м;
- обмежте своє перебування в місцях великого скупчення людей;
- якомога частіше провітрюйте приміщення;
- намагайтеся не торкатися очей, носа, рота немитими руками;
- уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань;
- прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою паперовою серветкою, яку одразу ж після використання треба викинути;
- частіше мийте руки (цього правила особливо важливо дотримуватися дітям, які дуже часто торкаються руками всього, що їх оточує).
Однак найкращим засобом, що забезпечує повноцінну та високоефективну профілактику грипу, є вакцинація. Щеплення від грипу не входить до списку обов’язкових, рекомендованих національним Календарем вакцинації, але належить до рекомендованих. Щеплення від грипу рекомендується робити дітям у віці від 6-ти місяців, а також усім дорослим людям.
Доведено, що основними заходами профілактики грипу є щорічні щеплення проти грипу. Щеплені проти грипу мають більші шанси не захворіти на грип або перенести його в легшій формі.
Пам’ятайте, своєчасне встановлення діагнозу, дозволяє якомога раніше розпочати лікування, що попередить поширення вірусу серед населення.

Любов Янчак лікар ЗПСМ КНП "Центр ПМСД"м.Новодністровськ