Головна » Безперспективні війни за перспективний план. На Сокирянщині продовжуються пристрасті по децентралізації (оновлюється)

Безперспективні війни за перспективний план. На Сокирянщині продовжуються пристрасті по децентралізації (оновлюється)

2 грудня 2019 в 16:03 Переглядів: 499

У селах сформованої у 2016 році Новодністровської ОТГ проходять громадські слухання щодо приєднання до Сокирянської ОТГ.
Нагадаємо, що у 2016 році місто енергетиків та села Ломачинці, Білоусівка, Василівка та Ожево пройшли усю процедуру створення Новодністровської ОТГ, але через позицію ЦВК перші вибори у громаді так і не відбулися. Згодом на законодавчому рівні з’явилася можливість пройти шлях так званого приєднання, яке дозволяє союз із містом обласного значення, але без представництва села у раді. З усіх сільрад таким шляхом пішли лише Ломачинці і у 2019 році вони на рівні держави визнані однією ОТГ із Новодністровськом. У інших трьох сільських рад лишається два законних шляхи. Перший – пройти процедуру приєднання до Новодністровської ОТГ. Другий – чекати на завершення добровільного етапу формування громад у 2020 році та перші місцеві вибори.
Однак на теренах району розпочався останній бій за реалізацію давньої ідеї «Єдиної Сокирянщини». Із середини листопада у селах юридично створеної Новодністровської об’єднаної громади почали проводитися слухання щодо приєднання до Сокирянської ОТГ, хоча закон дозволяє приєднатися виключно до ОТГ, затвердженої Перспективним планом формування територій, тобто до Новодністровська.
Лейтмотивом усіх проведених громадських слухань була потреба зберегти сільські освітні заклади та наявний рівень медобслуговування, що нібито можна зробити виключно за умови приєднання до Сокирянської ОТГ та утворення однієї великої громади. У необхідності прийняття такого рішення на усіх слуханнях переконував десант із Сокирянської РДА та райради, а також окремі голови сільських рад.
Отже, 17 листопада громадські слухання відбулися у с. Білоусівка, які провів голова сільради Олександр Шевчук. Багато часу на зборах було присвячено тому, аби проілюструвати наскільки «все погано» у громаді із центром у місті енергетиків. Для цього організатори зборів зробили вибірку та цитати із засідань Новодністровської міськради із прямих трансляцій ради із мережі Фейсбук. Не обійшлося і без давніх закидів, що місту енергетиків потрібна тільки сільська земля, податки будуть непомірними, а школи і садочки позакривають.
Після тривалих дискусій, у тому числі і з новодністровською делегацією, із 114 присутніх 112 проголосували за приєднання до Сокирянської ОТГ.

21 листопада аналогічні слухання відбулися у с. Ожево. У правильності рішення приєднання до Сокирян переконували голова Ожівської сільради Раїса Шевчук, представники районного відділу освіти, медицини. За проголосувало 53 сільчан.

26 листопада збиралися вже мешканці Василівки, слухання провела директорка Василівської школи Тамара Нігалатій. Тут вже мала місце дискусія, висловлювалися різні думки, однак загальний результат голосувань був таким же. 69 громадян – за приєднання до Сокирян.

Після слухань депутати Ожівської та Василівської сільрад у турборежимі прийняли відповідні рішення.
Як стверджують громадські активісти, на збори щодо приєднання до Сокирянської ОТГ запрошується визначений контингент громадян – працівники бюджетних установ та їхні сім’ї, робітники агрофірм дотичних до керівництва району, тому вони не відображають реальної картини побажань жителів села. Тому уже має місце інший розвиток подій, слухання щодо реформи децентралізації відбуваються повторно.
Так в с. Ожево 1 грудня розглядали питання щодо приєднання до Новодністровської ОТГ. Це рішення підтримало 110 ожівчан, 79 – були проти. Тож на розгляд сесії сільради це питання буде виноситися повторно.

Також 1 грудня громадські слухання відбулися в Ломачинцях. Їх провела псевдо секретар Ломачинецької сільради Лілія Кефа. Сільський клуб майже повністю заповнений прихильниками «Єдиної Сокирянщини» – бюджетниками та працівниками ПП «Грінлайн», керівництво якого, як відомо, водить тісну дружбу із очільником району. Тож слухання пройшли в єдиному руслі – 153 голоси «за». 


Логічним є запитання, чому на збори не прийшли прихильники об’єднання із Новодністровськом? Це просто – люди не бажають брати участь у фальсифікації, адже в оголошеннях про збори було зазначено, що їх скликають депутати сільської ради, якої юридично не існує майже рік, об’єднана громада вже створена, а участь в подібних заходах може лише викликати конфлікти.
Агітатори «Єдиної Сокирящини» не полишають надії, що зміни до Перспективного плану формування територій їм допоможуть внести нардепи від «Слуги народу» – Валерій Божик, якого під час передвиборчої агітації по усій Сокирянщині возив одвічний керівник району, та Володимир Козак – син Василя Васильовича. Сподіваються також знайти важелі впливу на новопризначеного голову Чернівецької ОДА Сергія Осадчука.
Спроби ці марні, адже як показало останнє засідання міжвідомчої обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та районного рівнів Чернівецької області, яке відбулося 29 листопада в ОДА, зміни до Новодністровської ОТГ не плануються.
У лютому 2020 року завершиться добровільний етап формування ОТГ – так повідомила міністерка розвитку громад і територій Альона Бабак, тож часу залишається не багато. А поки продовжують збурювати людей, намагаючись довести, що возити дітей в сільські опорні заклади повз Новодністровськ – це зручно і доцільно.

Анастасія ЖАЛЮК