Головна » У полі зору – освітня галузь Новодністровської ОТГ

У полі зору – освітня галузь Новодністровської ОТГ

5 вересня 2019 в 12:12 Переглядів: 1371

Стартує черговий навчальний рік, який несе учням та педагогам чимало нововведень. У розмові із начальником відділу гуманітарної політики Людмилою Леонідівною Пастушок говоримо про те, якою буде у Новодністровську реалізація змін, запропонованих державою та про стан справ у освітній галузі загалом.

 

Форма вже не обов'язкова, а учні молодших класів повинні носити світловідбивальні жилети в темний час доби

 

Президент Володимир Зеленський у червні скасував указ Леоніда Кучми 1995 року про обов'язкову шкільну форму. У свою чергу учні молодших класів повинні дорогою до школи і додому носити світловідбивальні жилети.

 

Людмила Пастушок: Я не вважаю скасування форми нововведенням. Справа в тому, що мало де шкільна форма була обов’язковою. Просто пропонувалося батькам купували для дітей зручний та відповідний до занять в школі одяг. Адже для кожної сфери діяльності чи заходу має бути відповідний одяг. Наприклад, не можна ходити в школу в шортах або в майках, оскільки школа – це є навчальний заклад. Тому скасування форми особливо не змінить нинішній вигляд наших учнів.

Щодо світловідбивальних жилетів – для Новодністровська це не актуально. Наші молодші школярі, прямуючи до навчального закладу, не користуються громадським транспортом та не перетинають шляхи з інтенсивним рухом транспорту.

 

Немає щеплень – альтернативна форма навчання

 

Із вересня 2019 року у школи і дитячі садки не допустять тих дітей, у яких не буде обов'язкових щеплень, затверджених Міністерством охорони здоров'я.

Л. П.: 23 серпня 2019 р. ми отримали спільний лист від департаментів освіти та охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації, в якому чітко вказано, що загальноосвітні та дошкільні навчальні заклади не повинні приймати дітей, які не мають планових щеплень.

У Новодністровську це близько 15 % дітей. А для колективного імунітету необхідно, щоб 95 % населення було вакциновано. Якщо є довідка від лікаря, що за станом здоров’я дитина має протипоказання щодо щеплень, тоді вона допускається у заклад. Таких дітей мало, тому вони не можуть бути осередком спалаху інфекційної хвороби. Також є люди, які за релігійними переконаннями не роблять щеплення, є батьки, які просто відмовляються від вакцинації, нічим не аргументуючи свою позицію. Відділ гуманітарної політики разом із адміністраціями закладів проводить наполегливу роз’яснювальну роботу з батьками.

За 2,5 роки в Україні перехворіли на кір понад 6 тис. громадян, серед яких більшість – дітей, є летальні випадки. У Новодністровську з початку року на кір захворіло шестеро осіб, з них – 4 дитини.

До 15 вересня буде здійснено верифікація списків вихованців і учнів, які пропустили планові щеплення. Їхнім батькам буде рекомендовано до цього часу пройти планове щеплення. Якщо це не переконає батьків, то діти навчатимуться індивідуально.

Міносвіти в цьому році розробило нове Положення про індивідуальну освіту. Воно вступило в дію з 1 липня 2019 року. Пропонується 3 форми індивідуального навчання: екстернат, сімейна або домашня освіта та педагогічний патронат. Кожна з цих форм має свої нюанси. Патронат – для дітей, які не можуть відвідувати школу або мають серйозні соматичні або інфекційні захворювання.

Сімейна освіта може бути альтернативою для дітей, які не мають планових щеплень. Навчальний процес забезпечують та контролюють батьки. Школі надається повноваження 2 рази на семестр перевіряти рівень навчання таких учнів. Так вони зараховується до певного класу і потім отримують такі ж документи про освіту, як і решта дітей. Звичайно, рівень знань має бути не меншим, ніж достатній.

Екстернат – це форма дистанційного навчання.

 

Дошкам пошани – категоричне «ні».

 

Л. П.: Є така рекомендація, щоби не було дощок пошани стосовно дітей, які мають високі досягнення в навчанні. Серед педагогів неоднозначне ставлення до цієї рекомендації, але вона буде дотримуватися у наших закладах.

 

Новий предмет для старшокласників

 

Учні 10–11 класів відтепер вивчатимуть фінансову грамотність.

 

Л. П.: Поки немає документа, який би регламентував це нововведення. Хочу зазначити, що в гімназії фінансову грамотність вже багато років вивчають у 7-х і 8-х класах.

Вважаю такий предмет дуже потрібним, адже він відповідає вимогам нової української школи – вчитися не для того, щоб лише мати знання, а й щоби вміти їх застосовувати у повсякденному житті. Фінансова грамотність в сучасному світі – один із важливих предметів, які дитина повинна опанувати. Як тільки отримаємо конкретні вказівки з цього приводу, будемо їх виконувати, запроваджуючи цей предмет у 10-х та 11класах.

 

«Шведський стіл» у шкільних їдальнях

 

Ще одним із революційних нововведень стане мультипрофільне меню. Обід в їдальні нового зразка  нагадуватиме «шведський стіл», де учні будуть вибирати те, що їм до смаку.

Л. П.: Я зацікавлена в тому, щоби змінити форму організації харчування дітей у школах, оскільки вона мене абсолютно не задовольняє. Наші кухарі дуже смачно готують, але форма подачі їжі стандартна…

Щодо зміни системи організації харчування у школах, нами подано запит в одну з Дніпропетровських фірм. Наразі чекаємо їхні пропозиції. До речі, вже є збірники нового меню, яке презентується у школах. Також дуже цікаве нове шкільне меню від переможця проекту «Майстер Шеф» на СТБ Євгенія Клопотенка. Загалом, ми працюємо над цим питанням, але його реалізація знову ж потребує чималих коштів.

 

Надбання та потреби освітян

 

Л. П.: Звичайно, освітня галузь – найбільша у місті. Це понад 1600 дітей та біля 300 працівників. Крім того, наші заклади мають солідний вік і потребують капітальних вкладень. Для того, щоби у наших навчальних закладах було усе необхідне, потрібні мільйони і мільйони гривень. Ми намагаємося забезпечувати першочергові потреби за допомогою різних джерел: міський та обласний бюджет, спонсорська допомога.

Так, за кошти міського бюджету для впровадження нової програми «Впевнений старт» у дошкільних закладах було придбано  шість сучасних телевізорів для старших груп всіх дитячих садків міста, а для ДЗО «Теремок» було закуплено холодильне обладнання.

У рамках минулорічних Днів Словаччини на 107 тис. грн нам була надана допомога у натуральній формі– предмети та матеріали: телевізор, різне кухонне приладдя тощо.

Також було закуплено наукову і художню літературу, підручники з християнської етики для початкової школи. Цьогорічним першокласникам для реалізацій завдань Нової української школи придбано чотири ноутбуки, 116 комплектів одномісних парт, на 47 тис. грн замовили дидактичний матеріал. Хочу зауважити, що першачки і діти, які сьогодні пішли в другий клас, не отримали мультимедійні системи, які необхідні для забезпечення навчання в Новій українській школі. На це потрібно близько 540 тис. грн.

Завдяки співфінансуванню обласного і місцевого бюджетів, для кабінетів фізики ЗНЗ ІІ–ІІІ ст. та гімназії було придбано два мультиборди на суму 250 тис. грн. Вони можуть візуалізувати абсолютно всі лабораторні роботи. Наприклад, поетапно показати у 3D форматі, як працює двигун внутрішнього згорання. Це дуже цікаве і потрібне обладнання для кабінетів біології, природознавства, хімії. Тож сподіваємось, що у подальшому буде можливість закупити аналогічне обладнання для вивчення і цих предметів, тим більше, що вартість мультибордів дещо знизилась.

Окрім того, з обласного бюджету було виділено 129 тис. грн на проведення Інтернет зв’язку. Зараз усі заклади загальної середньої освіти, садочки та Будинок дитячої творчості мають доступ до сучасного Інтернету швидкістю не менше 100 Мбіт. Варто зазначити, що доступ до WiFi буде обмеженим під час уроків, щоби діти користувались ним виключно на перерві. Це запобігатиме тому, щоб учні не займалися плагіатом.

Приємно, що усі заклади освіти міста на певний період часу забудуть про проблему комп’ютерного забезпечення. Завдяки перемозі проекту «Сучасний комп’ютерний простір» у Громадському бюджеті-2019, у ЗОШ ІІ–ІІІ ст. буде новітній клас інформатики вартістю 150 тис. грн. До того ж 120 тис. грн було виділено з обласного бюджету на закупівлю комп’ютерного обладнання для ЗЗСО.

Для діток із особливими освітніми потребами у ЗОШ ІІ–ІІІ ст. та у початковій школі створені ресурсні кімнати, обладнанні спеціальними пристроями: комплект «колона з кольоровими бульбашками», світлова штора з фіброоптичними волокнами, пісочниця з підсвіткою, крісла – мішки «футбольний м’яч», м’які пуфи «травичка» тощо. Є кабінети психолога та логопеда. У гімназії скоро з’явиться сучасний пандус.

Щодо Будинку дитячої творчості – в минулому році за кошти місцевого бюджету були придбані меблі для гурткових кімнат.

Вирішене питання обігріву садка «Радість» у міжсезоння – встановлено індукційні електричні обігрівачі – UDEN-S. Наразі необхідні додаткові кошти, щоб встановити наявні обігрівачі та придбати додаткові в «Ромашку» та «Теремок». Адже холод у групах, коли середньодобова температура ще не дозволяє розпочати опалювальний сезон, є гострою проблемою.

87 тис. грн було виділено на реалізацію регіональних програм, наприклад, для обдарованих дітей: «Земля – наш спільний дім», «Буковинські намистинки», «Рідна пісня», «Шкіряний м’яч», «Молодь обирає здоров’я», «Юна еліта міста» тощо.

У ЗОШ ІІ–ІІІ ст. у холі було демонтовано облицювальні матеріали, які не відповідали пожежній безпеці. Тепер для повноцінного ремонту необхідно 500 тис. грн. До початку навчального року був зроблений косметичний ремонт холу у межах наявних фінансових можливостей.

Щодо фонду оплати праці, то у Новодністровську наразі зарплатою вчителі забезпечені в повному обсязі, отримують надбавку 20 % за престижність. Якщо не буде непередбачуваних додаткових витрат, сподіваємось, що зможемо виплатити і винагороду в кінці року.

Відділ гуманітарної політики щороку звертається до міської ради з проханням виділити кошти на оздоровлення технічному персоналу, який працює у сфері освіти. Але треба розуміти, що оздоровчі держава гарантує тільки педагогам. У 2016 році педагоги і технічний персонал отримали її у розмірі 100 % посадового окладу, у 2017 – 50 %. У 2018 році виплату не отримали ні вчителі, ні техперсонал. У червні цього року я звернулася з клопотанням, щоби дати техперсоналу виплату на оздоровлення, але в законі чітко прописано, що керівник закладу може дати винагороду лише в межах наявних коштів. Якщо міська влада зможе виділити додаткові кошти, таку виплата буде здійснена Поки таких фінансових резервів у відділі гуманітарної політики немає.

Залишається проблема із освітніми закладами с. Ломачинці, які досі не передані районом Новодністровській міській раді, хоча держава виділяє кошти на їхнє утримання уже в бюджет ОТГ. Хочу звернутися до працівників цих закладів, щоби вони тверезо оцінили ситуацію і відкинули всі політичні амбіції та просто подумали про своїх дітей.

У цьому навчальному році збільшилась кількість дітей із навколишніх сіл, які відвідують садочки і школи міста. Тому міська рада подала клопотання про включення нашої ОТГ у державну програму на співфінансування закупівлі шкільного автобусу для довезення сільських дітей. Сподіваюсь, у 2020 році його буде придбано.