Головна » Поради лікаря: як уберегтись від гепатиту

Поради лікаря: як уберегтись від гепатиту

28 липня 2017 в 14:38 Переглядів: 3318

Шановні мешканці Новодністровська і Сокирянщини, за результатами вірусологічних досліджень у річковій воді Дністра виявлено антиген вірусу гепатиту А. Позитивні результати підтверджені даними Сокирянського районного відділу лабораторних досліджень. Враховуючи те, що в наших водоймах і в зоні відпочинку виявлено ці антигени, купатися не те, що не рекомендується, а взагалі заборонено.
Підвищення захворюваності на вірусний гепатит А є циклічним. У середньому пік захворюваності перепадає на кожні п’ятнадцять років. У нашому випадку – якраз на 2017 рік.
Гепатит – це патологія, при якій уражуються клітини печінки. Є кілька видів гепатиту. Одним із них є гепатит А. По-іншому він називається хворобою Боткіна на честь лікаря, який відкрив це захворювання ще в XIX столітті. Вірусний гепатит А – це гостра інфекційна патологія, спричинена вірусом. Вона характеризується пошкодженням гепатоцитів, збільшенням печінки і селезінки, жовтяницею. Гепатит А більшою мірою зустрічається у країнах із низьким рівнем культури. Основний механізм передачі інфекційного агента – фекально-оральний. Це означає, що найчастіше причиною зараження стають погано вимиті овочі, фрукти та вживання забрудненої води. Також вірус гепатиту А легко передається через брудні руки. Рідше вірус передається від хворої людини при безпосередньому контакті.
Вірусний гепатит розвивається тоді, коли через органи шлунково-кишкового тракту проникає вірус гепатиту А і розпочинається інкубаційний період, який характеризується тим, що інфекційний агент проникає у кров’яне русло, потім – у печінку. Час із моменту зараження до появи перших клінічних симптомів становить у середньому 28 днів. Саме в цей час починає розвиватись інтоксикаційний синдром, що проявляється підвищенням температури та слабкістю, та протягом якого вірус активно розмножується. Хвора людина в період, що передує жовтяниці і в перші 2–4 тижні жовтяничного періоду, здатна виділяти в навколишнє середовище мільйони вірусів. У деяких людей симптоми можуть ніяк не проявлятись.
Щоб призначити адекватне лікування, лікар повинен поставити правильний діагноз. Основні симптоми, при яких населення може виявляти цей вірус і звертатися у лікарню, – слабкість, відсутність апетиту, підвищення температури, блювота, болі в суглобах, м’язові болі, збільшення печінки та селезінки, зміна кольору сечі та калових мас. Жовтяниця розвивається не завжди, тобто вона не є основною ознакою гепатиту.
Наголошую, що самолікування у цьому випадку не допоможе!
Олександр ОКОЛОДЬКО, лікар загальної практики сімейної медицини