Головна » Новодністровське БПД роз'яснює про колекторів (питання-відповіді)

Новодністровське БПД роз'яснює про колекторів (питання-відповіді)

26 січня 2018 в 11:00 Переглядів: 532

В період економічної та політичної нестабільності в Україні все більше людей турбує питання: «де взяти гроші?», «до якого банку краще звернутися?» та «на яких умовах взяти кредит?». Однак, не всі громадяни нажаль можуть вчасно та в повному обсязі сплачувати кредит, що часто призводить до спілкування з колекторськими компаніями.

До Новодністровського бюро правової допомоги дедалі частіше почали звертатись мешканці нашого міста із скаргами на погрози зі сторони колекторів. Тому пропонуємо читачам розібратись із тим, хто такі колектори, чи всі методи по стягненню боргів можна вважати законними, і якщо ні, то як з цим боротися.

ХТО ТАКІ КОЛЕКТОРИ?

Колекторські компанії – це фінансові установи, які створені та зареєстровані у порядку, встановленому законом, метою діяльності яких є стягнення так званих «проблемних заборгованостей». Окремого закону, який регулював би діяльність таких установ в Україні немає, у зв’язку з чим вони керуються Цивільним кодексом України та іншими актами законодавства, які регулюють правовідносини між боржником та кредитором.

З огляду на це, діяльність колекторських компаній прийнято вважати незаконною та у випадку виникнення спорів з такими компаніями, свої інтереси слід захищати.

ЧИ Є ВЗАГАЛІ ЗАКОННОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ КОЛЕКТОРІВ ?

Діяльність колекторів регулюються Цивільним кодексом України, а точніше Главою 47 цього кодексу. Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.512 ЦК кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Отже, з цього вбачається, що у разі, якщо банк як кредитор, передасть своє право вимоги іншому банку або фінансовій установі (колекторській компанії), це буде достатньою правовою підставою для заміни кредитора у зобов’язанні. З цього моменту усі права та обов’язки, який мав первісний кредитор, переходять до колекторів, у тому числі і право фінансової вимоги.

ЧИ Є ЯКІСЬ ОБМЕЖЕННЯ СТОСОВНО ПРОДАЖУ БОРГУ КОЛЕКТОРАМ ?

Відповідно до змісту розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 06.02.2014р. №352 - банки мають право продавати борги виключно суб’єктів господарювання, тобто тільки юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Однак, судова практика з цього приводу є суперечливою і в більшості випадків суди посилаються на норми Цивільного кодексу України, який не встановлює жодних обмежень стосовно складу осіб, по відношенню до яких може здійснюватися відступлення права вимоги.

ЯК СПІЛКУВАТИСЯ ЗІ СПІВРОБІТНИКАМИ КОЛЕКТОРСЬКИХ КОМПАНІЙ ?

З’ясувавши для себе правовий статус колекторів та їх участь у кредитних правовідносинах розглянемо методи, якими вони впливають на боржників та законні способи протидії.

Переважна більшість колекторів є колишніми співробітниками силових структур, які через багаторічний досвід спілкування з людьми стають непоганими психологами та можуть знайти в людини слабкі місця, щоб змусити її сплатити певну грошову суму. Однак, більшість методів, які застосовують колектори в своїй діяльності є незаконними, серед яких існують:

1) Телефонні розмови з боржником чи його рідними, в яких колектор представляється працівником правоохоронних органів та погрожує відкрити кримінальне провадження у випадку непогашення заборгованості;

2) Розповсюдження інформації про боржника та його заборгованість перед кредиторами у будь – який спосіб;

3) Виїзд за адресою боржника з метою змусити його сплатити заборгованість шляхом погроз або навіть насильства, тощо.

Усі ці методи розраховані на людину зі слабкою психікою, яка буде готова віддати останні гроші з метою залишитися у спокої, а також на юридичну необізнаність боржників.

Так, щодо телефонних розмов необхідно зазначити, що спілкуючись з колектором потрібно дізнатися у останнього його прізвище, ім’я та по-батькові, посаду, найменування установи, яку він представляє та просити назвати номер договору, за яким Ви маєте грошову заборгованість. При цьому, будь – які відомості, що становлять персональні дані про Вас говорити не потрібно. Якщо колектори дійсно набули право грошової вимоги за Вашим зобов’язанням, яке

Ви укладали з банком, вони мають володіти всією необхідною інформацією. Якщо у колекторів відсутні будь які відомості стосовно Вас, скоріш за все Ви маєте справу з шахраями - «чорними колекторами», тому таке спілкування краще одразу припинити. Крім того, слід пам’ятати про те, що працівники судових та правоохоронних органів ніколи не будуть вимагати у Вас виконати грошові зобов’язання перед кредитором, а погрози щодо кримінальної відповідальності за прострочення боргу є безпідставними, оскільки в Ваших діях немає складу злочину.

Стосовно розповсюдження інформації про боржника та його заборгованість треба сказати, що це є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність. Тому у випадку, якщо колектори розміщують оголошення, які стосуються Вас особисто та Ваших персональних даних, викликайте поліцію та складіть заяву за ст. 188-39 КУпАП, яка передбачає відповідальність за порушення законодавства у сфері захисту персональних даних – накладення штрафу від 1700 до 8500 грн.

Якщо до Вас завітали колектори особисто та намагаються потрапити до Вашого житла — негайно викликайте поліцію. Колектори не мають права у такий спосіб вимагати виконувати цивільно–правові зобов’язання. Більше того, якщо їх вимоги мають погрозливий характер та пов’язані з насильством, це може кваліфікуватися як вимагання, і тягне за собою кримінальну відповідальність за ст. 189 КК України. Злочином в розумінні ст. 355 КК України важатиметься і примушування до виконання цивільно-правових зобов’язань.

ЯКІ ДІЇ КОЛЕКТОРІВ Є ЗАКОННИМИ ?

Законодавством не визначено, що мають право колектори, немає навіть такого правового поняття. На практиці це може виглядати так, якщо колекторська компанія набула права вимоги за зобов’язанням боржника, вона має право:

 телефонувати, писати СМС, надсилати листи і вимагати повернути борг;

 проводити фінансову консультацію проблемних питань по кредиту;

 домовлятись про оплату та надавати відстрочку на кілька днів;

 з метою пошуку неконтактного боржника шукати його актуальні контакти у 3-х осіб (без розголошення банківської таємниці);

 особисто приїжджати до клієнта додому тільки для зустрічі і розмови.

Звичайно такі дії мають проводитись без явних погроз, цивілізовано, з дотримання правил етики та норм діючого законодавства.

Якщо методи досудового врегулювання спору не діють, така компанія може звернутися до суду з позовом про стягнення заборгованості і у разі задоволення такої вимоги, лише державні або приватні виконавці мають право примусово стягувати заборгованість з боржника на підставі Закону України «Про виконавче провадження».

Всі інші погрози можна вважати маніпуляцією.

Не дивлячись на те, що колекторська діяльність в Україні не врегульована спеціальним законом, такі компанії активно приймають участь у врегулюванні спорів. Працюють колектори в Україні як у вигляді штатного відділу банку так і окремої організації. Куди «потрапляє» клієнт, залежить від кількості днів прострочення і суми. Якщо сума боргу не суттєва, з Вами будуть спілкуватись співробітники банку, які стримані банківськими правилами, етикетом та принципами в роботі, тому ведуть більш лояльну діяльність. Проблемний договір може передаватись в роботу колекторській фірмі як частково, так і повністю.

У першому випадку колекторська компанія є представником банку і працює як представник за комісію, тому має повне законне право на діяльність (навіть без попередньої згоди або оповіщення клієнта). У другому ж випадку борг просто продається фірмі за мінімальною ціною і всі права кредитора переходять до фірми, яка у своїй діяльності часто застосовує методи, які є незаконними та порушують права боржників.

Тому при спілкуванні з такими особами необхідно перш за все чітко знати свої права та розуміти межі діяльності таких компаній, які іноді вдаються до злочинів з метою стягнути борг. В нашому місті пропонуємо звертатись до бюро правової допомоги.

НОВОДНІСТРОВСЬКЕ бюро правової допомоги:

Адреса: м. Новодністровськ, м-н Юність, буд. 1 Г.

Режим роботи: понеділок – четвер: 800 - 1700 год., п’ятниця: 800 -1545 год.

Вихідні дні: субота, неділя.

Контактний телефон: (03741) 3-15-70.

Електронна адреса: novodnistrovske@legalaid.cv.ua

Начальник відділу: ШЕНДЕРЮК Олександр Олександрович.

Головний спеціаліст відділу: ПЕТРАЩУК Ольга Володимирівна.

_______________________________________________________________________________________________

Детальну інформацію з питань, пов’язаних з отриманням безоплатної правової допомоги, можна також отримати за єдиним номером цілодобової телефонної лінії безоплатної правової допомоги 0-800-213-103 або на веб-сайтах Міністерства юстиції чи Координаційного центру з надання правової допомоги.