Головна » НОВОДНІСТРОВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ РАДИТЬ – СПОЧАТКУ ЧИТАЙ А ПОТІМ ПІДПИСУЙ!!!

НОВОДНІСТРОВСЬКЕ БЮРО ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ РАДИТЬ – СПОЧАТКУ ЧИТАЙ А ПОТІМ ПІДПИСУЙ!!!

6 червня 2017 в 15:00 Переглядів: 482

ЦЕ ПРАВИЛО ПОВИННО БУТИ ОДНИМ ІЗ ПЕРШИХ, ЯКОМУ НЕОБХІДНО НАВЧИТИСЬ В ЖИТТІ. ОДНОГО РАЗУ ВОНО ВБЕРЕЖЕ ВАС ВІД НЕПРИЄМНОСТЕЙ…

Правило дуже просте: Спочатку читайте, потім підписуйте! Однак, як показує практика майже ніхто йому не слідує. Щодня хто-небудь підписує, не дивлячись договір в банку, автосалоні, турагенстві, спортклубі або з клінікою. Не кажучи вже про договори електро-, тепло-, водо-, газопостачання, теле-комунікаційних послуг,  трудові договори і договори оренди квартири чи земельних ділянок. Зазвичай людині дають стос паперів і говорять «підпишіть тут», що вона й робить, і в цей момент сильно себе підставляє.

Як правило причиною такої поведінки є не бажання вникати в подробиці та ускладнювати співрозмовника, людина боїться виглядати безглуздо. Під тиском обставин людина підписує і сподівається на краще. Так, дійсно, на краще, а інакше і не скажеш! Але чорнила на папірці – це не викарбувані слова на камені. Документи складають такі ж люди, юристи, які, повірте ніколи не забувають про себе або про тих, на кого працюють, а тому слід пам’ятати, що ВИ завжди маєте вибір і повне право не погодитись з їхніми умовами, виразити заперечення чи взагалі відмовитись підписувати договір і не грати за їхніми правилами.

Ніколи не потрібно сліпо підписувати документи. Щоб почувати себе спокійно в подібних ситуаціях ВИВЧІТЬ САМІ І РОЗКАЖІТЬ ІНШИМ нижченаведені правила.

Якщо ВИ прийшли в офіс для підписання договору, пам’ятайте - ніхто не може пробігтися за договором за три секунди! Навіть ми, юристи. Припустимо, що ВИ в банку, позаду ВАС черга невдоволених клієнтів, перед ВАМИ договір на п’ять сторінок. Вимовляйте чарівну фразу: «Мій юрист радить мені завжди читати договір перед тим, як підписувати. На це піде хвилин 20. Де я можу це спокійно зробити?». Менеджер запропонує ВАМ відсісти від столу і поки ВИ з олівцем в руках вивчатимете договір, спокійно обслужить наступних клієнтів. Не переживайте, просто візьміть тайм-аут і спокійно прочитайте договір, зазвичай менеджерові байдуже, скільки часу у ВАС піде на його вивчення – у нього робочий день до шести.

В конторах, які обслуговують догори оренди землі (паїв) як правило не має зони для клієнта, а договір треба підписати вже і зараз. Тоді поцікавтесь чи можна забрати з собою цей договір, вивчити його спокійно вдома і повернутися до них завтра. Якщо ВАМ чинять опір, спокійно віддавайте не підписаний договір зі словами «Я не буду підписувати договір, який не можу спочатку прочитати, звернусь до інших». Оскільки ВИ для них – бонус на ніжках, такий поворот зазвичай їх витвережує і робить зговірливими. Можливо вони бояться, що ВИ покорегуєте договір під СЕБЕ, а це в свою чергу стане прикладом для наслідування. Це не ВАШІ проблеми. Якщо вони чекають, що договір буде підписаний не дивлячись, нехай чекають.

Іноді договір можуть відправляти кур’єром з інструкцією відразу ж забрати підписаний екземпляр, це доволі зручно але не для ВАС. Запросіть кур’єра зачекати, якщо ж він поспішає, відпускайте його з миром, а договір залишайте для вивчення. Нічого страшного, якщо ВАМ доведеться повертати його самим, ВАША ЮРИДИЧНА БЕЗПЕКА ВАЖЛИВІША.

Не страшно, якщо раніше ВИ вже обмінювалися договорами і читали його попередні паперові або електронні версії. Підписуєте ВИ саме цей варіант, тому у будь-якому випадку його потрібно прочитати перед підписанням, зрештою ВАШ «дбайливий» партнер міг в останню мить додати в договір яких-небуть несподіваних «дрібниць».

У договорах треба обов’язково перевіряти наступне:

  1. З ким підписуєте. Чи має ця людина право підпису та на якій підставі. Якщо це доручення (довіреність), попросіть показати ВАМ його. Немає доручення – не має договору;  
  2. Предмет договору. Перевірте чи співпадає обіцянка з тим, що вказано в договорі? Дуже обережно ставтесь до таких формулювань, як «інформаційні» чи «консультаційні» послуги;
  3. Відповідальність за невиконання. Зверніть увагу за що виконавець несе і не несе відповідальність, найчастіше усі набиті шишки партнера будуть сформульовані із словами «не несе відповідальності». Переконайтеся, що ВИ з цим згодні.
  4. Строки. Перевіряйте чи співпадають строки договору зі строками, в які ВИ плануєте працювати або отримувати послуги.
  5. Штрафи і пені. Напевно найнеприємніша частина. Перевірте, чи не повинні ВИ виплатити яку-небудь компенсацію, якщо затримаєте оплату або порушити договір. А що з іншого боку, чи будуть вони якось компенсувати  свої проколи і затримки?
  6. Порядок врегулювання суперечок. Іноді трапляється, що врегулювання спорів має відбуватись в суді за сотні кілометрів від ВАС.
  7. Мова. У договорі можуть бути фрази чи слова, які ВИ просто не розумієте. Попросіть пояснити їх, а ще краще переписати договір людською мовою. Законом не заборонено складати договір у вільній формі – ніхто не зобов’язаний писати його на ламаному юридичному.
  8. Копії. Договір завжди складається в екземплярах за кількістю сторін. Якщо ВАМ пропонують підписати тільки один екземпляр, це гарантована підстава.

Коли все пішло не так, якщо ВАС кваплять з підписанням документу – це шахраї 100%, тому терміново виходьте з-під впливу, робіть що завгодно, тільки не підписуйте договір. ВИ не можете зрозуміти договір чи окремих його пунктів – ставте питання і не поспішайте, ВИ маєте право розуміти кожне слово, під яким стоїть ВАШ підпис.                     ВАМ литимуть у вуха, що «договір-це формальність, цього не буде, насправді ця умова не застосовується, та всі ж люди, увійдемо у ваше становище». НЕ ВЕДІТЬСЯ! Якщо це написано в договорі, то це не формальність – це реальність. У відповідь скажіть так: «раз цього не буде, давайте це приберемо, тоді всім буде спокійно і в разі чого на суді не буде зайвих запитань».

В чужих очах ніхто не хоче виглядати погано, через що більшість боїться ставити питання, однак і потерпілим теж не хочеться бути, чи не так? Тож пам’ятайте про те, що формальностей не буває і не дозволяйте СОБОЮ маніпулювати. Якщо в договорі та додатках до нього немає істотних умов – суд може визнати договір неукладеним.

Якщо у ВАС залишились питання без відповідей, звертайтесь за роз’ясненням до фахівців Бюро правової допомоги.

 ДОВІДКОВО

НОВОДНІСТРОВСЬКЕ бюро правової допомоги:

Адреса: м. Новодністровськ, м-н Діброва, буд. 25.

Режим роботи: понеділок – четвер: 800  - 1700 год., п’ятниця: 800 -1545 год.

Вихідні дні: субота, неділя.

Контактний телефон: (03741) 3-15-70. 

Електронна адреса: novodnistrovske@legalaid.cv.ua                                                                 

Начальник відділу: ШЕНДЕРЮК Олександр Олександрович.

Головний спеціаліст відділу: ПЕТРАЩУК Ольга Володимирівна.                                                                                                                         

Єдиний телефонний номер системи БПД:  0-800-213-103.