Головна » Нарада з підприємцями міста - потрібно працювати над бюджетом 2017 року

Нарада з підприємцями міста - потрібно працювати над бюджетом 2017 року

4 лютого 2016 в 13:11 Переглядів: 1518

Тільки нещодавно було затверджено бюджет на поточний рік, як уже розпочалася робота над головним кошторисом міста на 2017-й. Чому так рано? Виявляється, що в Україні є два шляхи формування міського бюджету, які відрізняються один від одного, як пісний сухарик від бутерброда з червоною ікрою. Перший, знайомий усім варіант, коли розпорядники коштів подають бюджетні запити на загальну суму потреб, а відповідно до можливостей прибуткової частини, вони отримують, те, що отримують. Але є й інший шлях, який відкриває Новодністровську неймовірні перспективи. Саме про це розповів міський голова Анатолій Болдашев на нараді з підприємцями міста, яка відбулась у приміщенні міської ради 18 січня.
ФОРМУВАННЯ МІСЬКОГО БЮДЖЕТУ – СПІЛЬНА СПРАВА
Ця зустріч була першою у подібному форматі. Тема обговорення – формування міського бюджету на 2017 рік, яке тепер має відбуватися зовсім за іншими правилами та у нові терміни – до 1 квітня 2016 року. Виявляється, у діючому законодавстві прописаний порядок прийняття «вигідного» бюджету, сума якого може бути значно вищою тієї, яку зазвичай складає міський бюджет. Для цього, паралельно з формуванням першочергових потреб, так званого «мінімального» бюджету, розробляється комплексний план перспективного розвитку міста, який обґрунтовує суму залучення додаткових коштів до основного бюджету міста. Загальна програма складається з конкретних проектів, які можуть охоплювати найрізноманітніші сфери діяльності: медичну, освітню, культурну, спортивну, із розвитку комунальної сфери, самоврядування тощо. Також передбачена державна підтримка підприємницької діяльності, яка включає програми у сфері державного приватного партнерства, направлені на розвиток малого та середнього бізнесу.
ШАНС ДЛЯ БІЗНЕС-ІДЕЇ
І отут вже мають зацікавитися підприємці – з’являється реальний шанс розвитку існуючого бізнесу або ж можливість започаткування нових інвестиційних проектів. Існує прописана законодавством програма розвитку та державної підтримки малого та середнього підприємництва, і вона відкриває перспективи часткового фінансування бізнес-проектів.
Міський голова Анатолій Болдашев наголосив, якби депутати та апарат міської ради володіли необхідними інформацією, знаннями та вміннями, то сума міського бюджету могла би збільшитись, як мінімум, удвічі. До того ж програми розвитку дають перспективу залучення багатомільйонних інвестицій, а міський бюджет міг би зрости мінімум удесятеро. Цікаво, що цей шлях мало кому відомий, адже лише 5 % населених пунктів України формують бюджет таким чином. А отже завдання Новодністровська – потрапити у цей «клуб обраних міст».
РЕАЛЬНИЙ ПРИКЛАД ДОПОМОГИ ДЕРЖАВИ
Більш детально про власний досвід отримання державної підтримки розповів Ігор Манаскуров, депутат міської ради, генеральний директор одного з найбільших підприємств міста – ТОВ «Мітакс»: «У бюджеті України існує програма розвитку підприємництва – і це не космос, адже я свого часу цю програму використав. Вона полягає у тому, що держава може компенсувати відсотки по кредиту для підприємництва. Якщо підприємець бере кредит на розвиток бізнесу у будь-якому банку України, він потім платить тіло кредиту та відсотки. Але якщо долучитися до цієї програми, то держава частково компенсує суму відсотків. Тобто тіло кредиту гасить підприємець, а частину відсотків – держава. На той момент (5 років тому) держава повертала 75 % від суми відсотків. Тобто кредит вийшов приблизно під 10 % річних.  Якщо Новодністровська міська рада затвердить програму «Розвитку та підтримки малого підприємництва» і ми – депутати – доб’ємося, що в нашому бюджеті будуть закладені кошти під її реалізацію, то потім підприємці нашого міста зможуть отримати ці кошти для реалізації своїх інвестиційних проектів. Проте, якщо до 1 квітня цього року ми не подамо своє бачення бюджету на 2017 рік, то нам його знову «спустять» згори на залишковому принципі».
ПЕРПЕКТИВИ ДЛЯ МІСТА
Є різноманітні фонди Канади, Америки, Євросоюзу, які направлені на підтримку та впровадження інвестиційних програм. Це спеціальні кошти, зібрані усією світовою спільнотою для розвитку окремих регіонів. Фонди відрізняються схемами фінансування: є безвідсоткові, які не потребують повернення вкладених коштів, є з більш жорст-кими умовами. Перспективи для Новодністровська – це співпраця з фондом «УКРАЇНА - ХАБІТАТ», який створений у рамках реалізації в Україні Проекту Програми Развитку ООН (ПРООН) «Підтримка малого та середнього підприємництва в Україні». Для співпраці з фондом найперше потрібно розробити Концептуальну Регіональну Програму соціально-економічного розвитку міста Новодністровськ, мінімум на 10-12 років. 
КОНКРЕТНІ КРОКИ
Усі охочі мають подати проекти протягом лютого місяця, оскільки ще потрібен час для їхнього узгодження. Спеціалісти міської ради вивчатимуть проекти та допомагатимуть привести їх у належний вигляд. Проекти розглядатимуться комісією у складі депутатів та підприємців міста. Пріоритет буде надаватися бізнес ідеям із перспективою створення найбільшої кількості робочих місць. Враховується також унікальність та актуальність проекту для міста. Затверджені комісією програми згодом прийматимуться на сесії разом із мінімальним бюджетом.
ПРАЦЮВАТИ РАЗОМ ЗАРАДИ ДОБРОБУТУ
Резюмуючи зустріч, Анатолій Іванович звернувся до усіх підприємців міста із закликом: «Спробуймо працювати по-новому заради ваших же бізнес-інтересів, заради добробуту ваших родин. Я дуже хочу, щоб ми потрапили у клуб тих міст, де живуть зовсім за іншими правилами, в інших умовах. Усі міста, які беруть участь у цих програмах, значно виграють. Тому задача міської ради – донести якомога більше інформації до підприємців, щоб вони це зрозуміли, зацікавились та реалізували свої проекти. Адже з кожної бізнес-ідеї окремого підприємця складеться загальний проект міста. Ми можемо залучити додаткові інвестиції для розвитку нашого міста. Це все реально, це все гарантії держави. Просто 95 % населення не знають своїх прав. Ми пропонуємо – спробуймо працювати разом!»

Ірина ШУНДРІЙ

Більш детально читайте у випуску №5 "Нашої газети. Новодністровськ" від 2.02.2015 р.