Головна » Коли буде вирішене питання міського кладовища?

Коли буде вирішене питання міського кладовища?

22 лютого 2017 в 9:07 Переглядів: 1044

Питання розширення міського кладовища вже багато років гостро стоїть для новодністровців. Намагання міської влади врегулювати його в рамках діючого законодавства поки не дає результатів. Тим часом нинішній благоустрій такого особливого місця перебуває у плачевному стані, адже вирішення проблеми дефіциту землі балансоутримувач кладовища – КП «Новодністровський житловик» – змушений знаходити не лише в ущільнені розташування місць для поховань, а й у зриванні асфальтового покриття доріжок. За словами начальника КП «НЖ» Наталії Цимбалюк, на кладовищі є ще близько 200 вільних місць, але вони зарезервовані для членів родин померлих. Посягати на ці місця керівник вважає украй аморальним та сподівається, що до таких заходів вдаватися не доведеться. Разом із тим ресурс міського кладовища давно вичерпаний, кожного разу доводиться вишукувати місця для поховання, тож наразі дуже складно спрогнозувати, скільки ще небіжчиків вдасться захоронити у межах діючого кладовища. Із цього приводу були неодноразові усні та письмові звернення до міської ради. Необхідні чіткі вказівки від влади, де саме можна продовжувати другу чергу кладовища, навіть, якщо процедура законного відведення земельної ділянки і не буде пройдена до кінця. Навряд контролюючі органи суворо каратимуть за порушення, на які доведеться піти заради вирішення настільки гострого соціально значущого питання. Окрім того, для нормального функціонування кладовища бракує не тільки місць, а й спецтехніки для викопування ям, що особливо відчувається в умовах нинішньої зими – зазначає Н. О. Цимбалюк.
Тим часом збільшення рівня смертності тільки поглиблює існуючу проблему. Лише минулого тижня поховали ще 5-ох новодністровців. Загалом у 2016 р. померло 78 громадян міста, що на 12 осіб більше, ніж за 2015 р. і на 22 – ніж в 2014 р.).
Які ж кроки були зроблені міською владою для вирішення проблеми із розширенням кладовища, де буде розташована друга черга кладовища та коли будуть зрушення в цьому питанні, ми дізнавалися у відділі земельних ресурсів та екології Новодністровської міської ради, де нам повідомили таке.
На початку заснування міста енергетиків – ще у 1977 році актом вибору було визначено ділянку близько 2 га під кладовище для м. Новодністровська. Для першої черги площею 1,05 га була відведена земля, зроблений акт на постійне користування. Щодо другої черги, яка передбачалась у сторону лісу, був проект забудови території, але саму ділянку тоді не відвели. У зв’язку зі змінами в законодавстві цей проект багато разів перероблявся. У 2011 році міською радою були виконані усі необхідні дії, аби стало можливим розпочати роботу щодо 2 черги кладовища: отримано дозволи у ДП «Сокирянське лісове господарство», яке є користувачем цієї території, у Чернівецькому обласному управлінні лісового господарства, є нотаріально засвідчене погодження на вилучення лісів, яке і сьогодні не втратило чинності. Ця процедура повинна пройти через Кабінет Міністрів, який має прийняти Постанову щодо вилучення цих земель. Чернівецька обл-держадміністрація, керуючись такою Постановою Кабміну, видає розпорядження про вилучення земель лісового фонду та вказує, під які потреби змінюється їхнє цільове призначення. Без дозволу Чернівецької ОДА лісове господарство не може зробити паспорт вирубки. Хоча у 2011 році з боку Новодністровська був зібраний пакет необхідних документів, процедура не пройдена до кінця через відсутність сучасної схеми планування території Сокирянського району. У проекті були матеріали кінця 70-х років ХХ ст., але з того часу змінилися вимоги та норми, тож документи були відправлені на доопрацювання. На жаль, тоді керівництво району не відгукнулось на клопотання Новодністровської міської ради замовити таку схему, яка на той час коштувала близько 300 тис. грн. Оплатити схему забудови району за власні кошти не дозволяє бюд-жетний кодекс, адже новодністровське кладовище знаходиться на землях Ломачинецької сільської ради, яка ще «де юре» підпорядкована Сокирянській РДА.
Аби не залежати від управлінських рішень районної влади, минулого року було взято курс на відкриття 2-ої черги кладовища у межах Новодністровська. Ця ідея здавалась досить привабливою, адже серед промислових земель, які наразі не використовуються під виробництвом, є ділянки, де можна було б розпочати поховання без значних капіталовкладень. Як уже повідомлялося, при розробці детального плану забудови м-ну «Дністер» міська рада дала проектне завдання щодо визначення там місця для кладовища. Але близьке сусідство з Індустріальним парком, в якому запроектовані не тільки виробничі майданчики, а й заклади харчування та готель, суперечить державним нормам, і проект ДПТ був відправлений архітектурною радою при Чернівецькій ОДА на доопрацювання.
Посадовцями міської ради вивчалося питання розташування кладовища на території колишніх ПДУ, поряд із котельнею. Як виявилось, там зроблений дренаж, є комунікації, а у землі багато бетонних конструкцій. Окрім того, реалізувати цей варіант не вдасться і тому, що під цією територією знаходяться водні ресурси, які живлять криниці мешканців с. Ожеве.
Тож наразі знову розглядається можливість розширення існуючого кладовища. У лютому 2017 року міська рада повторно звернулася із проханням про розробку детальної схеми Сокирянського району до В. В. Козака, на що голова райради усно повідомив про недоцільність розробки дороговартісної документації (а це вже 400 тис. грн). Бо ж невдовзі така схема втратить свою актуальність через утворення на території району Новодністровської ОТГ.
Зволікати із вирішенням гострої соціально значущої проблеми міська влада не збирається. На другому пленарному засіданні 27 сесії, яке відбулося 15 лютого, Новодністровський міський голова Анатолій Болдашев поінформував присутніх, що розглядатиметься питання розширення діючого кладовища у сторону поля, де є неприватизовані вільні земельні ділянки за межами паїв. Тож вестимуться перемовини про обмін ломачинецьких земельних ділянок на землі резерву Новодністровська, які наразі визначені під житлову забудову, – зазначив Анатолій Іванович.
Справді, цей варіант є простішим, адже не зачіпає державний лісовий фонд, хоча процедура теж вимагає сучасну містобудівну документацію. До того ж для організації захоронення «на полі» необхідно буде підсипати шар ґрунту, оскільки там близько проходять «підшкірні» води.
Замовляти необхідну містобудівну документацію зможе Новодністровська міська рада вже на правах адміністративного центру громади, до якої після виборів увійде село Ломачинці.
Наразі питання організації захоронення можна буде поступово вирішувати, якщо депутати приймуть рішення щодо резервування земельних ділянок під житлову забудову з метою обміну на землю Ломачинецької сільради. Також необхідно отримати згоду від власників наділів та визначити самий механізм такого обміну.
Анастасія ЖАЛЮК,

фото з архіву редакції "Нашої газети"


Відкритий лист до Новодністровського міського голови

Шановний Анатолію Івановичу!
Звертаємось до Вас із проблеми, яка турбує практично кожного, особливо людей у поважному віці. Це питання невирішеності ситуації щодо міського кладовища.
Як не сумно торкатися цієї теми, але смерть – це закономірний підсумок життя кожної людини і природньо, що під час таких подій міське кладовище за роки розрослося і потребує негайних дій і управлінських рішень влади щодо його перспективного розширення. Ситуація нині на міському кладовищі, м’яко кажучи, ганебно катастрофічна. Боляче дивитись на те, що через відсутність місць захоронення під могили перериті всі міжквартальні асфальтовані доріжки, погребіння дійшли до меж огорожі з усіх чотирьох сторін, ущільненість могил просто неймовірна.
Кладовища – це не зібрання пам’ятників, не просто територія. Цвинтарі в усі часи – це традиційно сакральне, святе місце. За всіх епох ставлення до мертвих та стан, в якому перебувають кладовища, є показником рівня культури суспільства, мірилом духовності і моральності людей, громади. Що ж ми, новодністровці, разом із місцевою владою докотилися до такого падіння нашої культури, що не маємо де поховати навіть поважних городян, які чимало при житті зробили для нашої громади?
Питання організації поховання та функціонування кладовищ завжди входять як складова частина до системи української народної обрядовості в цілому. Стає сумно, коли йде з нашого життя святе ставлення до могил рідних і близьких нам людей. Бо як жити в цьому світі, якщо в ньому і серед нас не залишиться культурних людей і не буде наведено ладу на кладовищі?  
Серед усіх багатств, якими природа обдарувала людину, є найдорожчий дар – це дар пам’яті. Ті, хто там спочиває, для нас живі і нині, тому що вмирають навіки тільки ті, хто не залишив свого сліду на землі. Прикро і боляче споглядати картину розміщення могил покійних, зокрема ветеранів міста і будови під огорожею кладовища.
Укотре наголошуємо, що міське кладовище потребує термінових дій міської влади, щоб не довести, не дай Боже, до руйнування ритуального майданчика аби створити ще місця для поховання городян. Стан кладовища та його перспектива має бути невтомною турботою органів влади, місцевого самоврядування і міського голови, як головного диригента в цьому великому оркестрі виконавців.
Закликаємо Вас, шановний голово, перейнятися до глибини своєї християнської душі проблемою міського кладовища та небезпідставним хвилюванням городян, і сподіваємося на радикальний поворот влади до розсудливості і благочестя у цій ситуації. Можливо, варто вивчити досвід роботи в наших сусідів – влади м. Могилів-Подільський, які на утримання своїх кладовищ передбачили Програмою розвитку близько 3,5 млн грн.
Просимо Вас повідомити громаду із відповіддю на це звернення через місцеву газету.
Група ветеранів міста і будови ДКГВ: А. В. Шамбра, В. Й. Вуглицький, Е. І. Ківа,  М. Ф. Ковальчук,  В. І. Матвєєв, І. І. Фурман,  Г. О. Разгонюк, В. П. Яремчук, В. П. Бабич, Ю. О. Козловський, М. Д. Бойко, Є. С. Батракова, І. П. Гнатюк, А. О. Вакулович.