Головна » Чому селу Білоусівка буде краще в одній громаді із Новодністровськом?

Чому селу Білоусівка буде краще в одній громаді із Новодністровськом?

18 травня 2016 в 10:53 Переглядів: 2389

20 травня депутати Білоусівської сільради мають затвердити рішенням сесії волевиявлення своєї громади, яке було зафіксовано протоколом громадських слухань від 10 квітня. Майже 300 білоусівчан, а це абсолютна більшість присутніх на зборах, висловились за добровільне об’єднання в одну громаду із центром у м. Новодністровськ. Тим часом районна влада робить усе можливе, аби загальмувати процес децентралізації на Сокирянщині.
Громада своє слово сказала, але процес тиску на депутатів сільрад та дезінформація населення триває. Утім далеко не всі білоусівчани, з якими вдалося поспілкуватися журналістам «НГ», вірять у поширювані «страшилки» і на наше запитання: «Чому селу Білоусівка буде краще в одній громаді із центром у Новодністровську?» ми отримали наступні аргументи.
Збільшення бюджету та об’ємів фінансування новоутвореної громади
Новодністровська громада має шанси стати однією із найкращих та найпотужніших громад в Україні, оскільки разом із територіальним устроєм зміняться і принципи оподаткування, які застосовуються до цієї громади. Бюджет Новодністровська є одним із найбільших у Чернівецькій області з розрахунку на душу населення та єдиним, який передає в Державний бюджет реверсну дотацію – у 2016 році це 1,8 млн грн. Ці кошти можна було б направити на підтримку громад, що об’ єдналися з Новодністровською. Місто енергетиків має значну податкову базу – близько 700 платників ПДФО, які складатимуть основу фінансового благополуччя новоутвореної  громади.
Позитивний приклад інших громад
Згідно з інформацією Міністерства регіонального розвитку, збільшення бюджету відбулося у 100 % новоутворених громад, щонайменше від двох і аж до восьми разів. Підтвердженням цього є Сокирянська ОТГ. У результаті реформи спільний бюджет м. Сокиряни та с. Коболчин виріс із 6 млн грн (у 2015 р., до об’єднання) до 32 млн грн, на чому неодноразово наголошував у своїх виступах голова Сокирянської громади В. С. Равлик.
Перспективний план стимулює держава
Важливою причиною вибору білоусівської громади є те, що він відповідає Перспективному плану, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Згідно із ним, Білоусівка має увійти до складу Новодністровської об’єднаної громади. Крім того, Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» чітко визначає: субвенцію на розбудову інфраструктури новоутвореної ОТГ держава надає тільки за умови, що об’єднання повністю відповідають межам, затвердженим Перспективним планом формування громад. Так держава стимулює утворення самодостатніх громад.
Розгалуженість наявної інфраструктури Новодністровська
Адміністративно-територіальна реформа передбачає наближення послуг до пересічних громадян. Об’єднання у єдину територіальну громаду з Новодністровськом буде оптимальним у зв’язку із тим, що в місті є більшість публічних послуг, які повинні бути в центрі ОТГ. Так у місті вже є пожежна служба, швидка медична допомога, відділення газової служби, , РЕМу, поштового зв’язку, суд, міський центр зайнятості населення, відділення Сокирянської об’єднаної державної податкової  інспекції, Територіальний центр соціального обслуговування громадян, у міській раді є розгалужена структура відділів, фінансове управління, Управління праці та соціального захисту населення тощо. Фактично мережа послуг уже є, тож її не доведеться будувати «з нуля», що дозволить значно зекономити кошти та вивільнити їх на розвиток інших галузей інфраструктури.
Крім того, утворення такої громади дасть можливість підвищити рівень забезпечення і охоплення медичними та освітніми послугами, оскільки у Новодністровську є музична та спортивна школи, Будинок дитячої творчості, у якому діють художні майстерні й інші напрямки естетичного розвитку. Наявні заклади нового типу – гімназія та Буковинський ліцей-інтернат із посиленою військово-спортивною підготовкою. Є перспектива відновлення роботи коледжу та філії Чернівецького національного університету.
Також у місті енергетиків присутня різноманітність додаткових послуг – автомайстерні, магазини запчастин, великий речовий та продуктовий ринок, де мешканці сіл реалізують свою продукцію.
Рівень розвитку медичної галузі
Багато білоусівчан та мешканців навколишніх сіл користуються послугами Новодністровської міської лікарні, адже пацієнт іде не у новеньку будівлю із «євроремонтом», а, насамперед, до лікарів. Багато жителів Білоусівки та й не тільки звертаються до висококваліфікованих спеціалістів: А. П. Томнюк, С. П. Мариняка, О. П. Околодька, О. Р. Барилової та інших медиків. Чимало сільських жителів лікуються і в стаціонарному відділенні Новодністровської міської лікарні. Утворення Новодністровської ОТГ сприятиме підвищенню рівня надання медичних послуг у місті, відкриттю нових відділень.
Фінансування та рівень освіти
У місті спостерігається позитивна динаміка фінансування освіти. У 2016 році новодністровські педагоги отримують надбавку за престижність у розмірі 18 %. Також рішенням сесії Новодністровської міської ради було профінансовано поточний ремонт навчальних закладів, на що для 5-ти навчальних закладів міста із бюджету було виділено 240 тис. грн. До прикладу, Білоусівська школа у 2015 р. на здійснення поточного ремонту офіційно отримала з району лише 100 кг вапна. При тому, що на Романківецьку гімназію виділили 500 тис. грн. Тож можна зробити висновок, що при об’єднанні з Новодністровськом фінансування на сільські школи збільшиться у рази.
Перебуваючи в одній громаді із Новодністровськом, сільські діти зможуть обирати найперспективніше місце навчання. За результатами ЗНО 2015 року, яке є найоб’єктивнішою оцінкою, Новодністровськ за рейтингом займає ІІ місце у Чернівецькій  області, залишивши позаду багато шкіл обласного та районного центрів. За результатами відсотку вступу до вищих навчальних закладів у 2015 році, Новодністровськ займає 8 місце в Україні! Це переконливий показник якості освітніх послуг міста.
Наразі більше 30 учнів із навколишніх сіл навчаються у Новодністровських загальноосвітніх навчальних закладах.
Разом із тим реформа освіти – створення освітніх округів та визначення опорних шкіл відбудеться незалежно від децентралізації. Тож питання подальшого існування навчальних закладів у селах не вирішуватиметься у владних кабінетах міста чи району, а визначатиметься на рівні області їх відповідністю стандартам, визначеним державою.
Інвестиційна привабливість
Одна з переваг при утворенні Новодністровської громади – це зростання інвестиційної привабливості регіону. Утвориться не однобока громада із виключно сільськогосподарським напрямком, як це спостерігається наразі на Cокирянщині. Сільські населенні пункти зі своїми працьовитими людьми, сировинною базою, землями і робочою силою гармонійно доповнять індустріальний та промисловий потенціал міста енергетиків, яке може стати великим промисловим центром.
Зручність сполучення та стан доріг
Однією з важливих завдань ОТГ є організація надійного автобусного та автомобільного сполучення між населеними пунктами громади. Це запорука зручного доїзду школярів, хворих та тих мешканців громади, яким потрібно отримати адміністративні послуги.
Наразі існуюча мережа автомобільних доріг між Білоусівкою та Новодністровськом достойної якості. При зборі транспортного податку і виділенні коштів на покращення основних автомобільних шляхів, буде можливість звернути увагу і на внутрішні дороги та почати асфальтування сільських вулиць та центрів сіл.  
Ще одним плюсом на користь Новодністровська є зручність сполучення: у будь-який час, навіть після 18.00, не припиняється транспортний потік між містом і Білоусівкою, адже є багато транзитних автобусів та нічних рейсів. На противагу – із Сокирянами після 17.00 сполучення фактично немає.
Незалежність та важелі впливу
Значимим та привабливим для жителів Білоусівки і навколишніх сіл є те, що діяльність Новодністровської міської ради побудована на демократичних принципах. У місті немає одноосібного ручного керування, авторитаризму. Тож білоусівчани сподіваються, що голос їхньої громади почують.
Крім того, у подальшому буде розроблений механізм дооб’єднання та виходу окремих громад із вже існуючих ОТГ. Утворення однієї Сокирянської громади призведе до того, що втратиться можливість конкуренції між громадами, а отже – і право вибору. Наприклад, якщо одну із сільських громад, які увійдуть до «єдиної Сокирянщини», не задовільняє несправедливе ставлення влади до неї, то куди ж вона зможе із цієї громади вийти? Зовсім інша ситуація, якщо в районі утвориться декілька громад. Тоді з Новодністровської громади буде можливість вийти в інші ОТГ. Саме це створить конкурентне середовище між об’єднаними громадами, а керівництво ОТГ намагатиметься створити рівні умови для мешканців своїх населених пунктів.
Кількісний склад представників сільської громади у керуючому органі
Усіма справами об’єднаної громади керуватиме її рада. Із розрахунку чисельності депутатів від кожного населеного пункту буде братись до уваги кількість мешканців, що у ньому проживає. У новоствореній Новодністровській громаді, яка налічуватиме близько 20 тисяч жителів, Білоусівська громада, що має 3,5 тис. населення (а це майже 1/5 від загальної чисельності) буде мати декількох представників, а не одного, як в діючій райраді. А при утворенні «об’єднаної Сокирянщини» не кожне село отримає свого представника у владі, що ми бачимо тепер.
Якщо зараз керуючий орган населеного пункту – це 14 депутатів, з якими не так легко домовитись, то після реформи безпосередньо керувати справами сільської громади буде лише один староста. Чи варто пояснювати, якому тиску він піддаватиметься у разі об’єднання в «єдину Сокирянщину». Адже наразі навіть за наявності значної кількості депутатів, районна рада робить усе на власний розсуд.
Земельне питання
У цей час сфера впливу районної влади – це землі поза межами населених пунктів. Реформа децентралізації передбачає передачу повноважень місцевій владі самостійно керувати природними ресурсами, що у перспективі дасть громадам змогу самим заробляти кошти, а не спостерігати, як безцінні ресурси ідуть у кишені олігархату.
Тісні зв’язки між жителями громади
Новодністровськ та навколишні села поєднують численні родинні зв’язки. Місто відносно молоде та першочергово було заселене жителями найближчих сіл. Багато білоусівчан мають квартири у Новодністровську, тут є їх основне місце роботи, тут навчаються їхні діти.
Рухатись вперед
Тільки з більш успішною громадою, якою є Новодністровська, є можливість зростати та рухатися вперед. В одному з інтерв’ю, опублікованих у «Дністрових зорях», В. В. Козак сказав, що за умови об’єднання у єдину Сокирянщину не зміниться нічого, все залишиться, як є. Але ж свідомі люди не хочуть, щоб усе залишалося саме так. Громада хоче змін – кращого життя для себе та своїх дітей! Реформа децентралізації – це реальні перспективи для досягнення своєї мети, можливість почати краще життя з чистого листа. Напівміри неприйнятні! Якщо люди будуть активні, грамотні, не дадуть знову завести все у павутиння корупції, можливі кардинальні зміни на краще.
Саме такими були думки жителів села Білоусівка, з якими довелося поспілкуватися нашим кореспондентам. Тепер – слово за депутатами сільради.