Головна » Новодністровське БПД інформує про права жінок та гендерну рівність

Новодністровське БПД інформує про права жінок та гендерну рівність

7 березня 2018 в 10:32 Переглядів: 280

Рівні права є однією з ознак правової держави.

Однак, чомусь вважається, що бути жінкою – не завжди перевага, особливо стосовно ринку праці. На жаль, в Україні все ще залишилося багато упереджень щодо наймання жінок на окремі посади, в той час, як знайти гідне робоче місце жінці з малою дитиною або жінці середнього та старшого віку взагалі вважається рідкістю. Тож що таке гендерна дискримінація, чому важливо її винищувати та які відмінності гендерних тенденцій на ринку праці – все це розглянемо в цій статті.

У сучасному суспільстві держава зобов’язана забезпечувати дотримання прав людини, передбачених міжнародним законодавством. В Україні принцип рівності жінок та чоловіків закріплений в Конституції, зокрема, її стаття 3 – рівність чоловіків та жінок в усіх сферах життя. Норми гендерної рівності торкаються також ст. 21, 24 та 51 Конституції.

У далекому минулому чоловіки та жінки виконували різні функції у суспільстві. Чоловікам було довірено здобуття харчування та захист сім’ї від хижаків та ворогів через їхню переважну силу та витримку. Жінкам відводилась роль зберігачів сімейного вогнищу, догляд за дітьми, приготування їжі та піклування про чоловіка через їхню тендітну натуру та фізичну слабкість.

Із часом гендерні ролі у суспільстві змінилися і жінки отримали права врівень з чоловіками, що і є ознакою визнання їхньої рівності та значення у спільноті. Останні десятиліття стали переломними, жінки змогли у всьому світі досягти успіхів у багатьох галузях, включаючи право на голосування, працевлаштування та участь у політичному житті своїх країн.

На сьогодні країни пострадянського простору поки відстають у цьому напрямку та не досягли достатнього рівня розвитку і захисту гендерної рівності, вона існує лише на папері. Азіатські та арабські країни ще більш закриті. Сфера працевлаштування залишається однією з найбільш виражених стосовно гендерних обмежень. На відміну від Європи, де зовсім відмінні умови для працевлаштування осіб будь-якого стану та віку. На ринку праці простежується закономірність – чоловіки витісняють жінок із перспективних, добре оплачуваних посад. Дискримінація жінок має місце і в інших сферах, тому досягнення гідного рівня гендерної рівності є дуже бажаним у всіх частинах світу. Традиційні стереотипи масової свідомості суттєво обмежують можливості кар'єрного росту для жінок. Крім того, є економічні причини – така дискримінація призводить до нерівного доступу до ресурсів, принижує потенціал жінок та деякою мірою затримує економічне зростання країни.

Обмеження пояснюються ризиком для здоров’я жінок, але навіть якщо деякі з них можливо мають здоровий глузд, дискримінація у сфері обслуговування та на високих керівних посадах є незрозумілою. Багато об’яв про вакансії мають чіткі вимоги щодо віку та статі претенденту, що вже декілька десятків років на заході – під забороною.

Окрім цього, жінкам на співбесідах усе ще задають особисті питання щодо наявності малих дітей, планів на одруження та народження дітей, тощо – що не відноситься напряму до їхніх професійних навичок та освіти. Тому відмова в отриманні посади найчастіше трапляється через суб’єктивне небажання наймача мати жінку на посаді та є відкритою ознакою дискримінації.

Цілком іншою є ситуація з дискримінацією на ринку праці в Європі та західних країнах. Наприклад, у США суворо карають за дискримінацію за такими ознаками як стать, вік, раса, релігія. Якщо у найманця виникають підозри у суб’єктивному рішенні щодо прийняття на робоче місце, він може подати на наймача до суду. У разі доказу дискримінації, роботодавцю загрожують величезні штрафи. Тому в таких країнах набагато більше шансів отримати посаду своєї мрії просто завдяки кваліфікації й таланту.

Робота над викоріненням гендерної дискримінації в Європі триває понад півстоліття. У країнах-членах ЄС було розроблено чіткі моделі соціальної політики проти дискримінації на робочому місці, тому там вже достатньо практичного досвіду в цій галузі.

Гендерна рівність в Україні залишає бажати кращого, очевидна нерівність позицій жінок та позицій чоловіків на ринку праці нерідко штовхає жінок на заробітчанство, вони їдуть в основному нелегально, залишаючи малолітніх дітей на своїх родичів. Перебуваючи за кордоном у такому статусі, не маючи жодних прав, жінки доволі часто стають об'єктом продажу та сексуальної експлуатації.

На сьогодні дискримінація жінок має місце в економічній, політичній, культурних сферах та особливо у повсякденному житті. Однією з латентних, так би мовити, прихованих проблем нашого суспільства є домашнє насильство. За неофіційними даними, кожна п’ята жінка в Україні є жертвою домашнього насильства. Відтепер кваліфікована правова допомога стає доступнішою для більшості жінок, які потрапили у скрутну ситуацію.

По всій країні, зокрема у м. Новодністровськ, ви можете отримати безоплатну правову допомогу – безкоштовні юридичні консультації і адвокатський захист. Якщо ваші права порушують, у нас вас почують та зрозуміють.

 

Із чудовим наступаючим днем 8 березня, щирі сердечні вітання.

Хай пролісок перший дарує вам ніжність, а сонце весняне дарує тепло.

У березні вітер несе хай надію, життя щасливішим стає!

 

Пам’ятайте: ми рівні, але ми різні.

 

Контактна інформація Новодністровського бюро правової допомоги –

Адреса: м. Новодністровськ, м-н «Юність», буд. 1 «Г».

Режим роботи: понеділок– четвер з 800–1700, п’ятниця: 800–1545.

Вихідні дні: субота, неділя.

Контактний телефон: (03741) 3-15-70.

Електронна адреса: novodnistrovske@legalaid.cv.ua

Начальник відділу: Олександр Олександрович ШЕНДЕРЮК.

Головний спеціаліст відділу: Ольга Володимирівна ПЕТРАЩУК.