Головна » З нагоди 100-річчя Буковинського віче у бібліотеці влаштували краєзнавчу годину

З нагоди 100-річчя Буковинського віче у бібліотеці влаштували краєзнавчу годину

5 листопада 2018 в 10:44 Переглядів: 278

Історія – це пам'ять людського суспільства, його свідомість і совість, засіб самоочищення, виховання прийдешніх поколінь. Є в історії буковинського краю дата, про яку ми з вами повинні завжди пам’ятати. Бо саме події 100-річної давнини сколихнули серця багатьох українських патріотів, які хотіли приєднання нашої зеленої Буковини до України. У боротьбу за соборність українських земель істотні корективи внесло населення краю.

3 листопада 1918 р. у Чернівцях відбулося Буковинське народне віче, організоване Українським крайовим комітетом. Близько 10 тис. робітників, селян, інтелігентів – учасників віча проголосували за «прилучення австрійської частини української землі до України». Народні представники дали відсіч силам, які прагнули нав'язати рішення про утворення «австрійської України». Віче заявило рішучий протест проти посягань на Північну Буковину з боку румунських «Установчих зборів», що відбулися в Чернівцях 27 жовтня 1918 р. Виражаючи волю більшості населення Північної Буковини, Український крайовий комітет 6 листопада 1918 р. взяв владу в свої руки. Але законне прагнення буковинців у той час не здійснилося. 11 листопада 1918 р. румунські війська окупували Чернівці. Складений із румунів Генеральний конгрес 28 листопада 1918 р. задекларував злуку Буковини з Румунією.

Приємно відчувати, що з кожним роком чіткіше й повніше усвідомлюється значення цього важливого акту 3-ого листопада 1918 р. у непростому процесі державотворення України. Адже за тих умов, коли державні мужі будували дві держави - Українську Народну Республіку і Західноукраїнську Народну Республіку, буковинці 3-ого листопада 1918 року першими своїм «хлопським розумом» подали свій голос за неподільну соборну незалежну Україну, одностайно висловивши свою споконвічну мрію про «прилучення австрійської части української землі до України». Причому, це було зроблено цивілізовано, конституційним шляхом, відповідно до права народів на своє національно-державне самовизначення.

Буковинське народне віче 3 листопада 1918 року стало знаковою подією для кожного буковинця. Про неї пам'ятали, в різній формі відзначали всі наступні роки. З настанням Незалежності України ця подія відмічається особливо широко.

З нагоди річниці Буковинського віча Новодністровська міська бібліотека презентує літературний огляд книжкової виставки для учнів шкіл та населення. Завітайте до нас у читальний зал, щоб поринути у глибину історичних подій нашого краю, безпосередньо переглянувши підручники та книги, представленні на книжковій виставці.

На передодні 100-річчя Буковинського віче 1 листопада до Новодністровської міської бібліотеки на краєзнавчу годину «Буковинське віче - від історії до сучасності» завітали вихованці будинку дитячої творчості та керівники грутків разом зі своїм директором Наталією Григорівною Глушко. Завідуюча міської бібліотеки Людмила Олександрівна Мідріган розповіла про події 100-річної давнини, які сколихнули серця багатьох українських патріотів, що хотіли приєднання землі нашої зеленої Буковини до України.

Людмила Мідріган, завідуюча Новодністровською міською бібліотекою